Další americká společnost z oblasti finančních služeb čelí žalobě kvůli údajné genderové diskriminaci. Šest žen podalo tento týden u federálního soudu na Manhattanu žalobu na bankovní skupinu Citigroup sídlící v New Yorku s odůvodněním, že společnost na počátku krize v listopadu 2008 propustila mezi prvními tisícovku zaměstnankyň, zatímco většinu mužů ponechala ve funkcích.

Mezi propuštěnými bylo i pět žen, jež teď Citigroup žalují. Podle nich zacházela firma se svými pracovnicemi nerovnoprávně zcela běžně. "V bance fungoval jakýsi staromódní pánský klub. Ženy byly v nevýhodě, kdykoliv přišla řeč na plat nebo povýšení, ačkoliv byly mnohdy profesně zdatnější," uvedly bývalé zaměstnankyně v žalobě.

Šestá žena v bance nadále pracuje a v žalobě si stěžuje na to, že v práci čelí urážlivým poznámkám a po návratu z mateřské dovolené byla sesazena z dosavadní pozice. Žalující strana poukazuje také na to, že ve vedení Citigroup je vedle 58 mužů pouze pět žen.

Společnost se k žalobě zatím nevyjádřila, protože se s ní její právníci údajně ještě neseznámili. Banka však odkázala novináře na časopis Working Mother Magazine, který Citigroup opakovaně zařadil ke sto nejlepším zaměstnavatelům pro pracující matky. "Zakládáme si na diverzitě a ve vedoucích pozicích máme spoustu žen," uvedla společnost. Například ústav CitiFinancial, jenž patří do skupiny Citigroup, vede podle webových stránek společnosti žena (Mary McDowellová).

Soudy na Manhattanu řeší podobné žaloby poměrně často. Minulý měsíc například tři ženy zažalovaly kvůli nevyváženosti přístupu k oběma pohlavím nejúspěšnější banku z Wall Street - Goldman Sachs. Zaměstnankyně si u soudu stěžují, že se v bance pěstuje "zastaralá firemní kultura, která přispívá k nadhodnocování mužů".

"Na Wall Street to ještě nikomu nedošlo. I kdyby se ženy přetrhly, firmy je stále budou platit méně než muže, budou je propouštět a nepustí je k nejdůležitějším klientům," uvedly manažerky v žalobě.