Polsko uzavřelo s Ruskem na vládní úrovni novou dohodu o dodávkách zemního plynu, která bude vyhovovat požadavkům Evropské komise. Sdělili to v neděli vyjednavači obou stran. Dohodu by v nejbližší době měly finalizovat plynárenské podniky obou zemí.

"Delegace EU se jednání účastnila a vůči mezivládní dohodě nevznesla žádné námitky," uvedla náměstkyně polského ministra hospodářství Joanna Strzelec-Lobodzinská. Zástupce generálního ředitele ruského monopolního vývozce plynu Gazprom Alexander Medveděv řekl, že smlouva s polskou plynárenskou společností PGNiG bude dokončen během dvou týdnů.

Polsko dováží z Ruska dvě třetiny své celkové roční spotřeby 14 miliard krychlových metrů plynu. Moskva s Varšavou se už loni dohodly na tom, že ruský plynárenský gigant Gazprom bude Polsku plynovodem Jamal dodávat do roku 2037 okolo deseti miliard metrů krychlových plynu ročně, přibližně o 2,5 miliardy metrů krychlových více než v současnosti.

Kvůli výhradám ze strany Evropské komise ovšem Rusko a Polsko novou smlouvu doposud podepsat nemohly. Brusel tvrdil, že dosavadní podoba dohody nerespektuje evropská pravidla, zejména co se týče tranzitních poplatků a rozhodnutí o provozovateli polské části plynovodu Jamal.

Varšava měla zájem na tom, aby nová smlouva byla podepsaná co nejrychleji. Obávala se, že bez jejího uzavření by mohl Polsku chybět plyn pro velké odběratele.