Nositel Nobelovy ceny Paul Krugman upozornil v komentáři pod titulkem "Hypoteční bažina" pro list The New York Times na mytizování amerického systému ve spojitosti s bankovním trhem a systémem kontroly.

Podle ekonoma Američané ještě nedávno poučovali ostatní země, které se dostaly do ekonomických problémů, a radili jim, že by měly kopírovat "úspěšný" model Spojených států. "Zejména asijská finanční krize na konci devadesátých let vyvolala velkou vlnu takového samolibého moralizování," píše Krugman.

Za příklad uvádí výroky tehdejšího ministra financí Lawrence Summerse z roku 2000, že klíčem proti finanční krizi jsou dobře kapitalizované banky, jejich kvalitní dozor, efektivní vedení společností, dobře fungující proces bankrotu a důvěryhodné způsoby vymáhání smluvních kontraktů.

"To znamenalo, že tyto věci Spojené státy mají – a v Asii je nemají," dodává sarkasticky Krugman.

V USA vyšetřují banky kvůli exekucím domů. Zabavovaly příliš horlivě – čtěte ZDE

Vlastnictví stovek tisíc amerických domů je ohroženo. Banky prý porušovaly předpisy – čtěte ZDE

"Účetní skandály společností Enron a WorldCom mýtus o efektivním vedení společností rozptýlily. Dobrá kapitalizace bank a kvalitní dozor se dnes zdají být špatným vtipem," upozorňuje nositel Nobelovy ceny za ekonomiku za rok 2008. Podle chaosu na trhu hypoték je podle něho třeba si položit otázku, zda "je ekonomika USA vůbec řízena nějakými zákony".

Dosavadní vývoj shrnuje Krugman do několika bodů: Gigantický pád trhu s bydlením a vysoká nezaměstnanost vedly k "epidemii krachů". Miliony vlastníků nemovitostí nedokážou splácet hypotéky. V důsledku toho servisní společnosti, které mají na starosti vybírat splátky od dlužníků hypoték pro jejich poskytovatele, přikročili k zabavování domů.

Avšak Krugman si zároveň klade otázku, zda na to mají vůbec právo. Dokládá to "hororovým" příkladem z praxe, kdy byl zabaven dům muži z Floridy, i když neměl žádnou hypotéku. Navíc dodává, že některé firmy zákon úplně ignorují. "Soudy schvalují zabavení domu bez toho, aby byly požadovány potřebné dokumenty, často jim stačilo místopřísežné prohlášení. A tato prohlášení podepisovali jako na běžícím pásu často níže postavení zaměstnanci, aniž by se ujistili, že jsou podložená," píše Krugman.

Dokumenty chybějí

Na povrch tak podle něho vyplouvá hrozná pravda: V mnoha případech ani potřebné dokumenty neexistují. Na vrcholu hypotečního boomu udělovaly půjčky pochybné společnosti, jimž šlo jen o objemy. Ty pak byly prodány jiným společnostem, hypotečním "trustům", které je přetavily do cenných papírů krytých právě těmito hypotékami.

"Tyto trusty měly ze zákona povinnost uchovávat smlouvy, jež specifikují povinnosti dlužníka. Nyní je zřejmé, že tyto ‚detaily‘ byly často opomíjeny. Je tak téměř jisté, že velký počet dlužníků čelí nezákonným praktikám. To je velmi špatné. Je téměř jisté, že značný počet dlužníků byl podveden, lidé platili poplatky, které neměli, a byl jim zabaven dům, ačkoli měl podle původní smlouvy zůstat ještě jejich," dodává držitel Nobelovy ceny.

A upozorňuje, že instituce, které zprostředkovaly prodej těchto cenných papírů, čelí kvůli absenci potřebných smluv žalobám investorů. Jde přitom o stejné společnosti, které byly vládou minulý rok zachraňovány. "Chaos na trhu s hypotékami tak hrozí další krizí," varuje Krugman.

Republikáni a Kongres o uvedeném problému lžou, konzervativní tisk, jako je The Wall Street Journal, považuje absenci smluv za trivialitu. V podstatě říkají, že když banka tvrdí, že dům je její, měli bychom jí věřit. Tam, kde nejsou vlastnická práva, by je měla vytvořit vláda. Nebude to lehké, ale to, co máme dnes, nefunguje, uzavírá Krugman.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist