Polovina českých domácností by bez hlavního přímu byla ztracena už za tři měsíce. Finanční tíseň a těžké existenční problémy by po ztrátě pravidelného platu dopadlo až na 8 procent domácností. Alespoň to vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK a ČSOB, která se během tří měsíců (od července do září) dotazovala 1600 respondentů starších 18 let.
 
Výsledky "šetření" ukazují, že čtvrtina domácností má výrazné obtíže se splácením dluhů. Potenciální riziko je však u 35 procent domácností, které nemají z čeho vytvářet finanční rezervu pro případ nečekaného výpadku příjmů. Ze svého pravidelného příjmu se sice až 80 procent lidí snaží odkládat určitou částku stranou, ale pravidelně to dělá jen třetina dotázaných.

„Překvapilo nás, že nejmenší znalost prokázali respondenti v oblasti spořicích a investičních produktů, což může být u některých dáno menší informovaností či zkušeností v této oblasti. Naopak jsme rádi, že v oblasti úvěrů si lidé vedli poměrně uspokojivě. Nejlepšího výsledku dosáhli respondenti překvapivě v oblasti pojištění a makroekonomiky,“ komentuje výsledky výzkumu Ondřej Škorpil, ředitel Kanceláře představenstva ČSOB.

Čtvrtina obyvatelstva je zranitelná

Mezi kritickou skupinu populace patří zejména starší lidé s malým příjmem a nízkými finančními znalostmi (23 procent) a naopak mladí lidé, kteří si mnohdy podle průzkumu počínají lehkovážně (13 procent). Právě to jsou skupiny, které mohou být ohroženy ekonomickými výkyvy nebo se stát obětí podvodných či neeticky operujících úvěrových firem.

Ohroženou řadou jsou také lidé jen výučním listem. Ti totiž nemají povědomí o bankovních produktech a ani o svých financích. Právě oni nejčastěji využívají úvěry.

"Asi osm procent je finanční gramotností nepolíbených, a to jsou samozřejmě ti nejohroženější," dodal Škorpil.

Zároveň upozornil na produkt Poštovní spořitelny, která vyvinula Koeficient rozumného zadlužení, který slouží jako preventivní nástroj ochrany před nebezpečným zadlužením.