O břím bankovním domům ve Spojených státech se v nevalných časech, kdy růst ekonomiky zpomaluje tempo, daří lépe, než se čekalo. Potvrzují to i výsledky za letošní třetí čtvrtletí, které včera zveřejnily Goldman Sachs, nejziskovější firma newyorského Wall Streetu, a Bank of America, největší poskytovatel spotřebitelských úvěrů v USA.
Banka Goldman Sachs během letošního července až září dosáhla čistého zisku 1,9 miliardy dolarů (33,6 miliardy korun). I když to bylo ve srovnání se stejným loňským obdobím o 40 procent méně, šéf banky Lloyd Blankfein může být spokojen. Analytici totiž jeho finančnímu ústavu předpovídali pokles zisku v rozmezí o 50 - 60 procent, a to hlavně kvůli nižším příjmům z obchodování s cennými papíry.
Na čem Goldman vydělává
Goldman Sachs žije hlavně z příjmů, které mu plynou z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami. Ty sice bance během července až září klesly meziročně o 37 procent na 3,8 miliardy dolarů, stále ale byly vyšší než příjmy, kterých ve stejném byznysu dosáhly další americké ústavy JPMorgan Chase, Bank of America nebo Citigroup, poznamenává agentura Bloomberg.
Příjmy Goldman Sachs z obchodování s akciemi stouply ve srovnání s druhým čtvrtletím o více než polovinu na 1,9 miliardy dolarů.
Goldman Sachs nadále zůstává světovou jedničkou jako poradce při firemních fúzích a akvizicích. Z tohoto byznysu banka ve třetím čtvrtletí utržila 1,1 miliardy dolarů, o 22 procent více než během druhého kvartálu.
Spotřebitelé se uzdravují
Hluboce v červených číslech se naopak ocitla Bank of America (BofA), americká bankovní jednička podle hodnoty spravovaných depozit a aktiv. Poté, co BofA loni v lednu převzala investiční banku Merrill Lynch, významně posílila v korporátním a investičním bankovnictví. Za letošní třetí čtvrtletí ale ohlásila očekávanou ztrátu 7,3 miliardy dolarů.
Vznikla jí kvůli jednorázové tvorbě rezerv, jak ji nyní vyžadují přísnější pravidla pro vedení klientských účtů a úvěrových karet. Nebýt těchto jednorázových odpisů, pak by Bank of America za třetí kvartál vydělala 3,1 miliardy dolarů (téměř 55 miliard korun).
"Podíl klientů, kteří nejsou schopni včas splácet, v našem portfoliu klesá. Je vidět, že američtí spotřebitelé se hojí," tvrdí šéf Bank of America Brian Moynihan.
Americká vláda loni ústavu BofA poskytla rozsáhlou pomoc. Stejně jako Citigroup. Ministerstvo financí včera spustilo prodej další části akcií posledně uvedené bankovní skupiny. Stát nyní vlastní 3,6 miliardy akcií Citigroup a chtěl by prodat půldruhé miliardy Jeho podíl tak klesne z 12 na 7 procent.
Ministerstvo prodej ohlásilo pouhý den poté, co Citigroup zveřejnila dobré výsledky za třetí čtvrtletí, kdy vydělala 2,2 miliardy dolarů čistého ve srovnání se 101 miliony dolarů za stejné období loni.
Citigroup v roce 2008 získala státní pomoc ve výši 45 miliard dolarů (skoro 800 miliard korun). Loni v prosinci splatila 20 miliard dolarů. "Chce-li se stát zbavit veškerých svých akcií, musí jich denně prodávat kolem 70 milionů," tvrdí Linus Wilson, profesor financí na Louisianské univerzitě.
Čistý zisk/ztráta amerických bank za 3. čtvrtletí (v miliardách dolarů)
JPMorgan Chase
4,4
Citigroup
2,2
Goldman sachs
1,9
Bank of america
-7,3
DOBŘE KORMIDLUJE
Šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein usiluje nejen o vyšší zisk, ale i o lepší image banky. Daří se mu obojí.
FOTO: BLOOMBERG
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist