Situace na pivovarnickém trhu je letos nejhorší za posledních dvacet let. Pivovary totiž čelí více než dvanáctiprocentnímu propadu trhu, nejhoršímu v novodobé historii českého pivovarnictví. Přesto zdražují.

Včera oznámily jako první z velkých producentů zdražení Pivovary Staropramen. Od příštího týdne zvednou ceny půllitru sudového piva s odkazem na rostoucí náklady na suroviny a energie o 40 až 60 haléřů.

Prazdroj taktizuje

Tomu, že se celý trh radikálně mění, nasvědčuje i skutečnost, že se zdražením tentokrát jako první nepřišel lídr trhu - Plzeňský Prazdroj. Většina pivovarů, včetně Staropramene a dalších velkých hráčů, přitom zvýšila ceny už v lednu - tehdy s odkazem na letošní zvýšení spotřební daně a DPH. A trh zamířil dolů. I proto Prazdroj nyní váhá. S tržním podílem téměř 45 procent má největší "zásluhu" i na celkovém dvanáctiprocentním propadu trhu.

Zdražení může znamenat další pokles prodejů. "Lednová změna negativně ovlivnila spotřebu piva. Otázku cen nebudeme v tuto chvíli komentovat," reagoval včera mluvčí Prazdroje Jiří Mareček.

Na druhé straně letos výrazně roste dovoz těch nejlacinějších piv do řetězců. Přesto o zdražení pro nadcházející měsíce uvažují i další pivovary.

Mizející zisky jim pomáhá zachraňovat i operace se spotřební daní. Ta se totiž u větších pivovarů počítá sumou 32 korun za každý ročně uvařený hektolitr a každý stupeň extraktu mladiny. Podle vyhlášky ministerstva zemědělství se už ale několik let nedělí piva podle stupňovitosti, nýbrž podle širších kategorií na výčepní piva nebo ležáky. To umožňuje pivovarům třeba ležák, označovaný dříve za dvanáctku a vařený přitom mírně řidší, danit jako jedenáctku. Podobným způsobem se vaří a o stupeň méně zdaňuje pivo dříve označované jako "desítka".

Vše je legální. Pivovarům to však letos vyhovuje víc než jindy. Od ledna je totiž daň za jeden stupeň vyšší o osm korun. V součtu jde podle informací HN například u výčepního Gambrinusu o daňovou úsporu v řádu několika milionů.

České pivovary bojují s propadem trhu

-12 %

bude podle odhadů Českého svazu pivovarů a sladoven letošní pokles produkce českých pivovarů. Zhruba stejně dolů má jít i tuzemská spotřeba.

+4,5 %

zdraží v průměru od listopadu sudové pivo z produkce Pivovarů Staropramen, dvojky tuzemského pivního trhu. Ceny lahvového piva mají zůstat stejné.