Senát chce, aby firmy s anonymními akciemi měly přístup k veřejným zakázkám bez omezení schválených sněmovnou. Tato omezení jsou prý nereálná a nesplnitelná, jejich přijetím by se prý ČR vystavila nebezpečí žalob od zahraničních firem z ostatních zemí EU. Senátoři proto ve středu vrátili novelu zákona o veřejných zakázkách sněmovně s doporučením, aby schválila původní návrh na zrušení všech tří sporných ustanovení této předlohy, kvůli nimž už s Českem zahájila takzvané vytýkací řízení Evropská komise.
Senátoři tak rozhodli navzdory varování ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV), podle něhož "vrácení do sněmovny by bylo zdržení, které nemusí být pro naši republiku příjemné". Senátor Jan Horník (za STAN) podotkl, že vládní koalice má ve sněmovně sílu zákon projednat přednostně, takže zpoždění se může pohybovat pouze v řádu dní. I ministr přiznal, že původní podoba novely bude nejčistším řešením.
Novela má zrušit sporné ustanovení, které od 15. září vylučuje společnosti s akciemi na majitele, respektive doručitele, z účasti ve veřejných tendrech. Cílem tohoto ustanovení bylo vyjasnit vlastnickou strukturu společností, které se o veřejné zakázky ucházejí. Zároveň ale z tendrů vyloučilo společnosti s akciemi na majitele, kteří jsou veřejně známi. Navíc znemožnilo účast v zadávacích řízeních firmám z jiných zemí EU, které vznikly podle platného práva domovského státu. Opatření vadilo také například firmě ČEZ a Komerční bance.
Sněmovna novelu schválila v kompromisním znění, na kterém se dohodla vládní koalice s opoziční ČSSD kvůli rychlému schválení předlohy. Tato podoba, kterou sociální demokraté ani komunisté nakonec většinově nepodpořili, by měla zachovat určitá omezení. Akciové společnosti by například musely zadavateli dát "aktuální" seznam všech svých akcionářů, kteří vlastní víc než deset procent akcií.
Právě tato aktuálnost je podle senátorů nesplnitelná vzhledem k obchodům s akciemi. Seznam bude aktuální pouze v okamžiku vyhotovení, ne už během posuzování zájemce o zakázku, podotkl senátor ODS Václav Vlček. Dodal, že možnost přezkoumání aktuálnosti seznamu je "ryze teoretická". K větší transparentnosti výběrových řízení podle kritiků novely nepřispěje ani to, že by zájemci o zakázky museli předložit seznam statutárních orgánů nebo členů statutárních orgánů, kteří v posledních třech letech pracovali u zadavatele. Takoví lidé se totiž ve vedení firem žádajících o zakázku objevovat nemusejí.
"Odpovědnost za průhlednost veřejných zakázek je přenášena na dodavatele. Myslím, že nadále by měla zůstat odpovědnost na zadavateli, zveřejňování na internetu by bylo daleko účinnější než takováto provizorní záplata," uvedl senátor ODS Jiří Nedoma. "Korupce roste s počtem razítek a přerozdělovaných peněz," dodal předseda senátního evropského výboru Luděk Sefzig (ODS). Podle něj původní podoba novely, kterou podpořila i vláda, zvýší jistotu, že český stát nebude vystaven žalobám zahraničních firem k Evropskému soudnímu dvoru pro znemožnění přístupu k zakázkám.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist