Společnost McDonald's má zaplatit manažerovi jedné ze svých brazilských poboček odškodnění ve výši 30 tisíc brazilských reálů (asi 310 000 korun) za to, že za deset let práce přibral téměř 30 kilogramů a trpí kvůli obezitě zdravotními problémy.

Tento týden o tom rozhodl soudce João Filho v Porto Alegre na jihu Brazílie.

Podle informací brazilského internetového deníku O Globo soudce dokonce snížil pokutu ve výši 48 tisíc reálů, o níž rozhodl soud v první instanci.

Dvaatřicetiletý muž byl prý denně nucen ochutnat vzorek jídla, aby se ujistil, že je kvalita dostatečná. Restauraci totiž kontrolovali agenti hodnotící kvalitu, kteří se vydávali za běžné zákazníky.

Pracovník musel ochutnávat oblíbená vysoce kalorická jídla, jako jsou hamburgery, hranolky a zmrzliny.

Společnost navíc nabízela zdarma obědy, které podle svědků nebylo možné proplatit ani formou stravenek.

Soud uznal, že svou roli mohly sehrát genetika a sedavé zaměstnání, to prý ovšem nesnižuje odpovědnost firmy.

Společnost McDonald's se ještě může proti rozsudku odvolat a její brazilští zástupci již potvrdili, že další právní kroky zvažují. Jedním z argumentů proti rozsudku je dle jejich názoru to, že McDonald's nabízí i zdravější varianty jídel, které si zaměstnanci mohou zvolit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist