Mnohdy až několikanásobné zvýšení poplatků za vedení účtu s sebou přineslo zavedení Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP). Ten funguje od počátku letošního července, kdy nahradil Středisko cenných papírů (SCP), které do té doby vedlo záznamy zhruba o 1,84 milionu účtů českých investorů.

Správa účtů je dražší hned z několika důvodů. Zatímco v SCP nemusely fyzické osoby platit žádné poplatky, pakliže objem investičních nástrojů na jejich účtu nepřesáhl 2,25 milionu korun (850 tisíc u právnické osoby), v CDCP platí poplatek všichni bez ohledu na to, jaký je objem investičních nástrojů.

Ještě podstatnější je skutečnost, že poplatky jsou počítány novým způsobem. V SCP závisela výše poplatku na objemu investičních nástrojů, který byl vypočítáván z jejich nominální hodnoty. V CDCP se ale poplatek stanovuje u kotovaných akcií na základě jejich tržní ceny, u nekotovaných pak z jejich nominální hodnoty.

V případě akcií kotovaných na burze je přitom jejich jmenovitá hodnota mnohonásobně nižší než jejich hodnota tržní. Například akcie společnosti ČEZ má jmenovitou hodnotu 100 korun, ale její současná cena na burze je takřka osmkrát vyšší. Mnohým akcionářům se tak poplatky skokově zvýšily. "V prvních šesti měsících letošního roku jsem zaplatil každý měsíc průměrně 217 korun. V červenci už to ale najednou bylo 1211 korun a v srpnu dokonce 1291 korun," řekl HN akcionář, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Rostoucí počet stížností na skokový nárůst poplatků potvrzuje i pražská burza, která je provozovatelem CDCP. "Nedávno mi volal jeden rozdurděný pán a stěžoval si, že měsíčně platí z ničeho nic na poplatcích 8000 korun. Z rozhovoru nakonec vyplynulo, že příčina je prostá - vlastní totiž akcie ČEZ v tržní hodnotě 30 milionů korun," říká mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík. V zahraničí je podle něj zcela běžné, že se poplatky za vedení účtu stanovují z tržní hodnoty cenných papírů. "Byli jsme v tomto ohledu evropskou výjimkou," dodává.

Je tu ale ještě jeden problém. Řada drobných akcionářů vlastní cenné papíry, s nimiž se veřejně neobchoduje, neboť nejsou kotované na burze. Jejich cena je proto velmi obtížně určitelná a mnohdy může být nulová. Ti teď nově platí poplatky odvozené ze jmenovité hodnoty investičních nástrojů.

"Největší projevy nespokojenosti mezi našimi zákazníky vyvolává právě zpoplatnění evidence neobchodovatelných cenných papírů, které mají často mizivou reálnou hodnotu, ale poplatek za evidenci se počítá z jejich vysoké nominální hodnoty," říká ředitel klientské divize Fio banky Marek Polka.

Pražská burza chce do několika týdnů přijít s řešením. "Připravujeme zřízení nadačního fondu, do něhož by bylo možné převést cenné papíry, které nemají žádnou hodnotu. V případě, že by fond dokázal z těchto papírů v budoucnu získat nějaký profit, věnuje ho celý na dobročinné účely," říká Kovařík. "Pracovně tomuto projektu říkáme odpadkový koš," dodává.


Roční poplatek za vedení účtu cenných papírů v centrální evidenci

(objem majetku 1 milion korun)

SCP


fyzická osoba
0 korun

právnická osoba
1771 korun

CDCP


kotované akcie
683 korun

nekotované akcie
1613 korun


ZDRAŽENÍ
Stížností na zvýšení poplatků Centrálního depozitáře přibývá. Řešit je musí jeho ředitelka Helena Čacká.
FOTO: ARCHIV HN