Rakouská síť rychloopraven automobilů Fastbox chce mít v Česku do deseti let 80 servisů a prodejen. Počátkem listopadu zprovoznila prvních pět provozoven. Při otevření pobočky v pražských Letňanech to ve středu uvedl ředitel pro ČR Martin Zavadil.

Fastbox, který provozuje v Rakousku 20 rychloservisů, vstoupil do Česka převzetím řetězce Halfords. V současnosti má dvě provozovny v Praze, dvě v Plzni a jednu v Hradci Králové. "Během pěti až deseti let chceme získat na trhu podíl 30 procent," uvedl Zavadil.

Servisy mají každý den včetně víkendů bez objednání zajišťovat běžné úkony od výměny oleje a žárovek po výměnu rozvodů. Hodinová sazba se pohybuje mezi 500 a 700 Kč, což je více, než si účtují malé soukromé autoservisy, ale většinou méně, než zákazník zaplatí v autorizované opravně dané značky.

Vedle servisu a prodeje autodoplňků a dílů bude Fastbox prodávat a půjčovat i elektromobily značek Tazzari, Piaggio a EcoCarrier, elektrické skútry a kola. Zaměřit se chce především na prodej firmám a veřejnému sektoru. Zároveň budou ve všech pobočkách Fastboxu fungovat dobíjecí stanice pro elektromobily.

V Česku již několik let funguje konkurenční síť rychlo servisů A.T.U. nebo síť pneuservisů a rychlo servisů BestDrive, která vznikla ze sítě značkových prodejen Barum. Na podzim začala své služby nabízet první Express Lakovna, která chce z Prahy rovněž expandovat do dalších měst.

Vlastníkem sítě Fastbox je rakouský podnikatel Friedrich Neubauer. Společnost v roce 1994 založil koncern Denzel-Gruppe a Neubauer ji koupil před dvěma lety.