Facebook a další sociální sítě budou muset umožnit úplně vymazání osobních údajů uživatelů. Vyplývá to z návrhu, který dnes představí Evropské komise a ČTK jej již má k dispozici. Facebook nyní úplně vymazání neumožňuje, uživatel sice může svůj účet zrušit, ale poté jej také obnovit, aniž by musel nově zadávat všechny údaje. Jeho osobní data si tak stránka dále ponechává.

"Je naprosto zásadní, aby uživatelé byli dobře a jasně informováni o tom, jak jsou jejich data shromažďována a zpracována. Musí také vědět, jak dlouho se tak děje," uvádí komise. Podle Bruselu každá internetová stránka bude muset při stahování osobních dat uživatele žádat jeho jasný souhlas, že tak může učinit.

Facebook se nedostal do hledáčku komise poprvé. Na začátku letošního roku jeho zakladatel Mark Zuckerberg řekl, aby se uživatelé nad obavy z ochrany dat, kvůli nimž byl Facebook kritizován, už přenesli - nikdo přece už nedbá na ochranu soukromí. Vyprovokoval tím bouři protestů a Brusel krátce po jeho vyjádření oznámil, že proti zneužívání dat zasáhne. Dnešní návrh je toho výsledkem.

"Některé sociální sítě striktní pravidla ochrany soukromí splňují, ale s Facebookem byly problémy vždycky," citoval nejmenovaný zdroj z komise internetový server Euractiv.