Zajímavý pohled na provázanost čínské politiky a světového byznysu přinesla studie německých vědců z univerzity v Göttingenu. Zemím, jejichž vysocí představitelé se setkali s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, poklesl export do Číny v následujících dvou letech v průměru o 8,1 procenta.
Jde o první empirickou analýzu, která vyčísluje ekonomické dopady těchto politicky citlivých přijetí.
Podle studie nazvané "Dalajlama efekt" se vliv schůzek s tibetským duchovním vůdcem na export začal projevovat po nástupu čínského prezidenta Chu Ťin-Tchaa do funkce v roce 2002. Setkání se čtrnáctým dalajlamou nejvíce postihlo export strojírenských výrobků a dopravních prostředků, uvádějí autoři studie Andreas Fuchs a Nils-Hendrik Klann.
"Chtěli jsme zjistit, jak se projevuje rostoucí význam Číny ve světě, zjisti, co můžeme od Číny čekat v následujících letech," cituje Fuchse CNN. Podle něj je zřejmé, že politika hraje v obchodních vztazích s Čínou obrovskou roli.
Efekt platí jen na hlavy státu
Autoři studie porovnávali údaje o 159 zemích obchodujících s Čínou v letech 1991 až 2008. Zjistili, že vývoz zemí do Číny klesl pouze po schůzce dalajlámy s hlavou státu, jako je prezident, premiér, král či papež. Setkání s níže postavenými činiteli nemělo vliv.
Čínské ministerstvo zahraničí odmítlo studii komentovat. Čína tvrdí, že nechce směšovat byznys s politikou, často ale před schůzkami vysokých představitelů s dalajlámou otevřeně hrozí možným narušením obchodních vztahů, píše CNN.
Metoda ekonomického biče není pouze výsadou posledního čínského prezidenta, proti setkávání s dalajlámou se ohrazoval Peking i v minulosti. Když v roce 1989 dalajláma získal Nobelovu cenu míru, Čína pohrozila Norsku přerušením hospodářských styků, pokud se ceremonie bude účastnit hlava státu.
Letos v únoru přijal dalajlámu v Bílém domě i americký prezident Barack Obama, i přes předchozí varování Pekingu. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo amerického velvyslance a předalo mu svůj protest. Zda se to projeví v i byznysu však zatím studie nepostihla, neboť se zabývá staršími daty.
Tibet byl do roku 1951 nezávislý, od roku 1951 je součástí Číny a od roku 1965 její autonomní oblastí. Dalajlama usiluje o rozhovory, kterými Tibet získá skutečnou autonomii a samosprávu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist