Poté co Americká centrální banka rozhodla o tom, že napumpuje do ekonomiky 600 miliard dolarů, koruna výrazně posílila vůči dolaru.
17,30
Před intervencí Fedu 3. 11. 2010
17,13
Po intervenci Fedu 4. 11. 2010
Americká centrální banka (Fed) vypálila první salvu v globální měnové válce. Nejmocnější bankovní ústav na světě rozhodl, že do americké ekonomiky naleje 600 miliard dolarů. Snaží se tak nastartovat ekonomický růst a snížit vysokou nezaměstnanost v USA.
Americký dolar v reakci na to oslabil na devítiměsíční minimum vůči euru. Česká koruna byla vůči americké měně dokonce nejsilnější za poslední rok, když se během dne dostala na hodnotu 17,13 koruny za dolar.
První nesouhlasné reakce na sebe nedaly dlouho čekat. Bouří se hlavně země z rozvíjejících se trhů, jako je Brazílie nebo Čína. Obávají se, že jejich měny budou vůči dolaru razantně posilovat, a jejich vývozci tak budou znevýhodněni. A hrozí protiopatřeními, měnová válka se tak může brzy rozhořet naplno.
Slábnoucí dolar bude mít dopad i na domácí ekonomiku. Podle všeho půjde navíc o dlouhodobý trend, protože podle ekonomů bude koruna vůči dolaru posilovat i v příštích měsících. Evropská centrální banka má totiž vyšší sazby než americká, tudíž by mělo euro vůči dolaru sílit. "Jelikož ČNB tvrdí, že koruna by měla nadále posilovat vůči euru, vychází nám, že koruna bude tím pádem vůči dolaru stále silnější," vysvětluje analytik Patria Finance David Marek.
To může být pro českou ekonomiku hrozbou i požehnáním. "Klesající dolar výrazně omezuje možnosti zvyšování úrokových sazeb jinde ve světě, včetně eurozóny a České republiky," tvrdí Marek.
To se potvrdilo i včera, když své úrokové sazby nezvýšila ani Evropská centrální banka, ani Bank of England a Česká národní banka. Radovat by se tedy mohli lidé s hypotékou, protože úroky zůstanou zřejmě nadále nízko.
Do potíží se naopak mohou dostat exportéři. Silné euro vůči dolaru totiž snižuje konkurenceschopnost eurozóny ve světě. A protože do Německa a dalších zemí, kde se platí eurem, směřuje velká část českých dodávek, není to pro české firmy dobrá zpráva.
Ještě jasnější je to v případě firem, které vyvážejí do USA. Tam exportují české podniky například ocel za více než tři miliardy ročně nebo automobilové díly za půl druhé miliardy. Silnější koruna a slabší dolar ale způsobí, že bude těžší konkurovat americkým výrobcům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist