Současná krize v Irsku neohrožuje existenci eura, ale je čistě záležitostí vážných problémů tamních bank. Novinářům to v úterý před začátkem jednání ministrů financí eurozóny v Bruselu řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. Podle něj by se měli Evropané uklidnit a nepodléhat všeobecnému panikářství.

Problémy irských bank způsobilo obrovské množství úvěrů, které si finanční ústavy nabraly v zahraničí, aby na domácí půdě mohly financovat masivní realitní boom. S příchodem hospodářské a finanční krize začaly ovšem ceny nemovitostí prudce klesat a banky se zanedlouho ocitly bez prostředků.

Jejich ztráty ovšem není vláda schopná financovat, mimo jiné i proto, že irský rozpočet z velké části stojí na příjmu z daní z nemovitostí a sazby daní z příjmu jsou naopak velmi nízké.

Rozestavěné domy čekají na nové majitele

Desítky tisíc rozestavěných či neobydlených realitních projektů po celém Irsku nyní čekají na své nové majitele. Některé z nich koupí obce na sociální bydlení, jiným hrozí stržení, informuje web Irish Central.

Rehn upozornil, že Irsku rozhodně nehrozí bankrot a financování má zajištěné až do léta 2011, kdy se chystá prodat další dluhopisy. "Evropská komise spolu s Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem a irskými úřady pracují, aby vyřešily problémy irského bankovního sektoru. Tam leží opravdové problémy," řekl.

Eurokomisař nicméně připustil, že v eurozóně existují odlišné názory na řešení aktuální situace. Malé země v čele se šéfem eurozóny a lucemburským premiérem Jeanem-Claudem Junckerem odmítají, že by Irsko potřebovalo finanční pomoc, ale velké země si naopak přejí, aby jí Irové využili.

Pomoc Irsku může srazit ceny dluhopisů

Od finanční pomoci si totiž slibují, že výnosy dluhopisů problémových zemí jako Irsko, Portugalsko či Španělsko, které v posledních dnech atakují maximální hodnoty, poklesnou a uvolní ruce Evropské centrální bance. Ta totiž, aby růst výnosů korigovala, dluhopisy "postižených" zemí nakupuje za značné finanční částky. Minulý týden takto utratila zhruba jednu miliardu eur (téměř 25 miliard korun) a týden předtím 700 milionů eur, tedy zhruba 17,5 miliardy korun.

"Náznaky rozdělujícího tónu ve veřejné debatě, která se týká eurozóny, mi opravdu dělají starosti," uvedl Rehn. S jeho názory vesměs souhlasí i Juncker, podle nějž Irsko žádnou pomoc v současnosti nepotřebuje a nemá smysl se o ní bavit, když nepodalo žádnou oficiální žádost. "Irsko je země, která dělá všechno potřebné, aby dostala situaci pod kontrolu, náprava rozpočtových schodků pokračuje podle plánu," dodal.