Trvání Německa na tom, aby se v budoucnu na nákladech případných insolvencí zadlužených zemí eurozóny podíleli i investoři, vyostřila dluhovou krizi a mohla by sama o sobě způsobit bankroty slabších ekonomik měnové unie. Řekl to v pondělí řecký premiér Jorgos Papandreu na návštěvě Francie. Od posledního summitu Evropské unie, na němž členské země německý návrh v principu podpořily, začaly úroky vládních dluhopisů "periferních" zemí eura jako Irska, Portugalska a Řecka opět prudce růst.
Portugalský ministr financí Fernando Teixeira dos Santo v pondělí uvedl na webové stránce britského listu Financial Times, že jeho země bude kvůli nákaze dluhovou krizí v okrajových zemích eurozóny možná potřebovat zahraniční finanční pomoc. "To riziko je vysoké, protože nestojíme před problémem jen jedné země," řekl ministr. "Je to problém Řecka, Portugalska a Irska," dodal.
Na "periférii" eurozóny vznikla na jaře dluhová krize, která otřásla důvěrou v euro a jeho stabilitou. Odvrat investorů od těžce zadluženého Řecka a jeho dluhopisů vyvolal zvýšení úvěrových nákladů i u dalších zadlužených a ekonomicky slabých zemí eura. Řecko dostalo v květnu od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu příslib pomoci v rekordní výši 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč) a dalším kandidátem podobné pomoci je nyní Irsko, které má obrovské náklady se sanací svých bank.
Rána pro Portugalsko: Moody's mu srazila rating o dva stupně na A1 - čtěte ZDE
Standard & Poor's potápí euro. Srazila rating Portugalsku a znovu i Řecku - ZDE
Za dalšího možného uchazeče o pomoc považují trhy Portugalsko, jehož malá zadlužená ekonomika má velmi špatné vyhlídky růstu. Výnosy portugalských vládních dluhů v poslední době rostly podobně prudce jako irských dluhopisů, což naznačuje, že investoři se stále více bojí o solventnost obou zemí. Nová dluhopisová krize se rozvinula zejména poté, co Německo na říjnovém summitu EU předestřelo návrh zajistit, aby se investoři do vládních dluhopisů insolventních zemí eura podíleli v budoucnu na ztrátách.
Summit EU se minulý měsíc v principu shodl na mechanismu řešení krizí v zemích eura, které samy nebudou schopny obsluhovat svůj dluh. Investoři by podle návrhu od roku 2013 museli akceptovat takzvaný "sestřih", kdy by se v rámci restrukturalizace nesplaceného dluhu spokojili se snížením nominální hodnoty vlastněných obligací. Podobou klauzuli mají v emisních podmínkách pro své dluhopisy některé rozvojové země. Návrh kritizovala Evropská komise i Evropská centrální banka.
Trhy na návrh Berlína reagovaly tím, že zvýšily požadované úrokové výnosy dluhopisů ohrožených zemí, což už vyvolalo horečné spekulace o finanční pomoci Irsku. Řecko dostalo na jaře od EU rekordně vysokou finanční pomoc kvůli tomu, že jeho úroky z dluhopisů stouply natolik, že si na trhu nemohlo dovolit nové půjčky, jimiž by vyrovnalo splatné dluhy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist