Rozhovor
Alan Svoboda, obchodní ředitel
Skupinu ČEZ nyní čeká generální úklid

Energetická společnost ČEZ vyjednává s bankami Morgan Stanley a Crédit Agricole o prodeji elektřiny na deset let dopředu, hodnota kontraktů se odhaduje na desítky miliard korun. Informuje o tom čtvrteční Mladá fronta Dnes.

Banky tak mohou spekulovat na další růst cen elektřiny a později vydělat. Podle některých odborníků jde o velmi neobvyklý krok. Cenu elektřiny pro tuzemské spotřebitele tyto kontrakty zřejmě neovlivní.

ČEZ se zaváže na deset let dopředu k prodeji elektřiny za určitou cenu, druhá strana se zase zaváže k nákupu a zajištění potřebných povolenek na emise oxidu uhličitého. Objem, o němž se jedná, má podle listu činit kolem 300 MW, což je asi 2,5 procenta celkového instalovaného výkonu všech elektráren ČEZ. Při současných cenách by prodej tohoto množství elektřiny přinesl za deset let celkem 30 miliard korun.

"Je to pilotní projekt, chceme si vyzkoušet, jaký by to přineslo efekt," sdělil listu ředitel ČEZ Prodej Alan Svoboda. Podle něj by takové dlouhodobé smlouvy přivítaly například ratingové společnosti, tedy firmy, které ohodnocují úvěrové riziko.

ČEZ by si těmito kontrakty pojistil část svých příjmů do budoucna a omezil rizika spojená s kolísáním cen povolenek na vypouštění emisí oxidu uhličitého.

Neobvyklá transakce?

"Je to dost neobvyklá transakce," řekl energetický analytik Generali PPF Petr Novák. Svoboda však uvedl, že ve světě nejsou takto dlouhodobé kontrakty například při stavbě plynových zdrojů nebo u obnovitelných zdrojů ničím neobvyklým.

Podle MfD velké zahraniční energetické firmy dlouhodobé kontrakty s bankami na prodej elektřiny nemají.

„Jelikož zmíněné potenciální prodeje elektřiny představují pouze 2,5 procenta celkové výrobní kapacity ČEZu, trh by na zprávu reagovat neměl. Dlouhodobé zajišťovací kontrakty by mohly sloužit jako pilotní projekt pro ošetření rizik spojených s emisními povolenkami, nebo by mohly snížit nadprůměrnou závislost společnosti na cenách silové elektřiny, která ČEZ nutí udržovat nižší míru zadlužení v porovnání s konkurencí,“ cituje ze zprávy pro investory analytiků KBC Securities server Patria Online.

Podel analytika Petra Bárteka z brokerjet České pořitelny se ČEZ pravděpodobně snaží zajistit stabilní cash flow před plánovanou investicí do rozšíření JE Temelín. "Raději  bychom počkali na vyšší ceny elektřiny. Emisní povolenky vnímáme jako riziko pro růst ceny elektřiny," dodal Bartek k tomu, zda nyní investovat do akcií ČEZ.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist