Americká centrální banka (Fed) nařídila největším americkým bankovním společnostem, aby se podrobily novým zátěžovým testům s cílem zjistit, zda budou schopny vydržet případnou další hospodářskou recesi. Pokud banky testy projdou, budou moci zvýšit výplaty dividend investorům, uvedl Fed ve středu.
Do 7. ledna příštího roku bude muset své informace předat 19 největších amerických bank, nad nimiž má Fed dohled. Údaje ukážou, zda banky mají dostatečné kapitálové rezervy ke krytí ztrát v důsledku zhoršení ekonomické situace. Mezi prověřované banky patří společnosti jako Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, JPMorgan Chase & Co. a další.
Nové zátěžové testy jsou součástí snah Fedu zajistit stabilitu finančního systému. Ta byla těžce podkopána poslední hlubokou finanční krizí, k jejímuž ukončení Fed loni na jaře zásadně přispěl zorganizováním prvních zátěžových testů.
Výsledky tehdejšího testování byly plně zveřejněny, což posílilo důvěru investorů v bankovní systém a banky díky tomu mohly snadno získat nový kapitál. Výsledky nových zkoušek však už Fed nezveřejní, a vrátí se tak k tradici zachování důvěrnosti informací o zdraví jednotlivých bank.
Během finanční krize banky zastavovaly nebo omezovaly výplaty dividend. Nyní je chtějí zvýšit, aby přilákaly nové investory.
Například ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon prohlásil, že by banka chtěla zvýšit roční dividendu na 75 centů až 1 dolar na akcii, oproti současným 20 centům na akcii.
Banky, které v zátěžových testech uspějí, budou moci navýšit dividendy v prvním čtvrtletí 2011.
Loňské stress testy
Americké banky absolvovaly zátěžové testy již loni, tehdy bylo zkoumáno celkem 19 největších amerických bank. Tehdy "stresové testy" mj. ukázaly, že pokud by se recese dále zhoršovala, ztráty 19 testovaných bank a finančních institucí by v letech 2009 a 2010 mohly dosáhnout celkem 600 miliard dolarů.
Vládní experti v USA strávili nad zátěžovými testy bank tři měsíce, aby určili jejich příjmy, ztráty a kapitálové potřeby, pokud by se ještě zhoršily celkové ekonomické podmínky. Banky, u kterých testy prokázaly nedostatek kapitálu, budou mít šest měsíců na jeho doplnění ze soukromých zdrojů. Jiné budou muset přijmout další injekci veřejných peněz, čemuž se však řada z nich brání.
Podobné testy poté provedla i Evropská unie. Z celkem 91 bank, které se účastnily zátěžových zkoušek EU, jich sedm neuspělo. Nesplnily základní požadavek na výši základního kapitálu v případě další krize.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist