Mezi českými firmami převládá pozitivní názor na používání stravenek, svým zaměstnancům je nabízí 73 procent společností. Vyplývá to z výzkumu společnosti Factum Invenio, která se telefonicky dotazovala 714 zástupců firem z celé České republiky.

"I výsledky studie společnosti PwC PayWell 2010 potvrzují popularitu stravenek mezi tuzemskými zaměstnavateli. Stravenky patří k pěti nejčastěji poskytovaným benefitům. Průměrná hodnota stravenky na den, již zaměstnavatelé poskytují, činí 72 Kč. Z toho firma v průměru uhradí 65 procent, což znamená, že některé společnosti přispívají svým zaměstnancům i vyšší částí hodnoty stravenky, než je daňově uznatelná," uvedl odborník na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC ČR Branislav Hunčík.

Jakákoliv hodnota stravenky je u zaměstnance osvobozena od daně z příjmů a nezahrnuje se ani do základu pro odvod pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. To přispívá k velké popularitě stravenek mezi zaměstnanci. Daňové limity v poskytování stravenek jsou nastaveny pouze pro zaměstnavatele. Například letos si mohou z každé bezplatně poskytnuté stravenky za 100 Kč snížit základ daně pouze o 51,10 Kč, zbytek hodnoty je daňově neuznatelný, vysvětlil partner v daňovém a právním oddělení PwC ČR David Borkovec.

Stravenky se spolu s ostatními zaměstnaneckými benefity staly kvůli záměru zrušit jejich daňové zvýhodnění předmětem sporu vlády s odbory na počátku letošního roku. Zákon o DPH původně počítal s daněním benefitů podle obvyklé tržní ceny, odbory si však pod hrozbou stávky, především v dopravě, vynutily vyškrtnutí příslušné pasáže ze zákona.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist