ČSA propouští

3700

tolik zaměstnanců nyní pracuje pro ČSA. Před rokem to bylo 4 600. Další stovky zaměstnanců mají odejít nebo přejít pod Letiště Praha.

Letiště Praha a České aerolinie se spojí pod jedinou mateřskou společnost Český aeroholding, a.s. Projekt ve středu na návrh ministerstva financí schválila vláda, uvedl Jakub Stadler z tiskového oddělení vlády.

Podle mluvčího MF Ondřeje Jakoba je cílem vznik kapitálově silného a stabilního subjektu. Proces vzniku letecké superfirmy by měl být završen nejpozději do konce roku 2012.

Stát si od vytvoření holdingu slibuje zvýšení hodnoty zúčastněných firem.

"Mateřská společnost bude kapitálově silnou entitou, která jednotlivé společnosti podpoří v restrukturalizaci a obnovování růstu, a která bude zároveň prosazovat úspěch celé skupiny," řekl Jakob. Firmy prý budou fungovat efektivněji, neboť řadu činností mohou sdílet.

Podle Ladislava Tylla z Podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické je krok státu jako vlastníka pochopitelný a může vést k některým benefitům, jako je růst efektivity a vyřešení problémů ČSA. "Otázkou zůstávají další záměry vlády s tímto holdingem a samozřejmě i diskutovaná sanace ztrátového podniku podnikem ziskovým," uvedl Tyll.

Ekonom rovněž upozorňuje na možné obavy konkurentů před zvýhodněním ČSA u letištních poplatků. "Když si uvědomíme, jakou částku v ceně letenky hrají právě letištní poplatky, mohou ČSA získat podstatnou konkurenční výhodu před ostatními leteckými společnostmi. To z pohledu státu jako vlastníka je v pořádku, ale nikoli již z pohledu státu, jako garanta volné hospodářské soutěže," dodal Tyll.

Samotné České aerolinie už v rámci restrukturalizace fungují v hodingovém uspořádání. Do dceřiných společností vyčlenily například údržbu, odbavení letadel a cestujících nebo charterové lety.

Plán podle MF vyhovuje českému i evropskému soutěžnímu právu, podléhá ale schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

České aerolinie vítají rozhodnutí Vlády České republiky o vytvoření Českého aeroholdingu, uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Bližší informace společnost poskytne na zítřejší společné tiskové konferenci, která se uskuteční v průběhu dopoledne.

ČSA propouští a prodává letadla

České aerolinie (ČSA) by měly během příštích měsíců propustit 280 zaměstnanců, především administrativních pracovníků, ale i pilotů, stevardů a stevardek. Podle informací Mladé fronty Dnes údajně odejde ještě dalších 320 lidí, někteří z nich však přejdou pod Letiště Praha.

Propouštěním a snížením platů chtějí ČSA ušetřit ročně miliardu korun. Firma navíc prodává další dva boeingy.

"Snižování stavu se týká profesí napříč celou skupinou, v největší míře v administrativě," řekla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Z kanceláří má odejít celkem 190 lidí, dále 15 pilotů a 70 stevardů a stevardek. "Piloti už odešli, dostali podle kolektivní smlouvy devět platů," řekl prezident odborové organizace pilotů CZ ALPA Filip Gaspar. Nejvíce pracovních míst bylo zrušeno k 1. listopadu.

Privatizace byla odložena na dobu "po krizi"

Počátkem června 2008 schválila vláda Mirka Topolánka prodej letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi. Letos v březnu sněmovna definitivně prosadila zákaz prodeje ruzyňského letiště, když přehlasovala prezidentem Václavem Klausem vetovaný zákon, který privatizaci zakazuje.

Letiště nyní připravuje výstavbu nové dráhy, s jejímž zprovozněním se počítá na rok 2014.

Loni v lednu vláda zahájila prodej ČSA. V druhém kole výběrového řízení zůstalo pouze konsorcium Unimex a Travel Servis, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule (v pololetí bylo v minusu přes 700 milionů korun). Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun. Vláda posléze rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá.

Hospodaření letiště je dlouhodobě v kladných číslech, letos firma očekává zisk před zdaněním zhruba na úrovni miliardy, což je stejné jako loni.

Hospodaření ČSA zřejmě letos skončí díky prodeji majetku v zisku, ztráta z provozu ale bude činit stovky milionů korun. Za rok 2009 měly ČSA ztrátu téměř 3,8 miliardy korun. ČSA v posledních měsících prodaly majetek za zhruba dvě miliardy korun, z toho 1,3 miliardy dostaly od Letiště Praha za sídelní budovu APC a hangár F.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist