Evropská komise zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošek na 2,4 procenta z 1,6 procenta, které očekávala ve své jarní prognóze. Uvedla to ve své podzinmí prognóze, kterou zveřejnila v pondělí.

Pro příští rok tempo růstu Česka mírně snížila na 2,3 procenta z dříve odhadovaných 2,4 procenta. V obou případech je očekávání komise optimističtější než odhady českého ministerstva financí či České národní banky. Loni hospodářství ČR kleslo o 4,1 procenta.

Brusel zlepšil i vyhlídky pro celé hospodářství Evropské unie. HDP EU by měl letos vzrůst o 1,8 procenta. Na jaře komise předvídala růst jen o jedno procento.

Ekonomika eurozóny by v letošním roce měla růst o 1,7 procenta, v jarní prognóze Brusel očekával růst o pouhých 0,9 procenta. Do celkového výkonu eurozóny se tak příliš nepromítá dluhová krize, která vyústila v nucenou záchranu Řecka a Irska a není vyloučeno, že se k nim přidají i další.

V příštím roce by nicméně mělo hospodářství evropské sedmadvacítky i zemí platících evropskou jednotnou měnou mírně zpomalit. Hrubý domácí produkt EU má růst o 1,7 procenta a eurozóny o 1,5 procenta. Podobný vývoj předvídaly i původní prognózy. V roce 2012 hospodářství EU poroste o zhruba dvě procenta a zemí platících eurem o 1,8 procenta.

Česko má dobré vyhlídky, ale i hrozbu řady rizik

Ministerstvo financí na začátku měsíce zlepšilo odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,2 procenta a pro rok 2011 čeká navýšení o dvě procenta. Česká národní banka odhaduje letos růst o 2,3 procenta a příští rok jen 1,2 procenta.

"V 2011 se nicméně očekává, že ekonomický růst mírně zpomalí, což bude odrážet dopad konsolidačních opatření plánovaných v rozpočtu na rok 2011 a očekávané zpomalení růstu u hlavních partnerů České republiky," uvedla komise. Pro rok 2012 pak ale komise očekává růst české ekonomiky o 3,1 procenta.

Rozpočtový deficit letos podle Bruselu v Česku dosáhne 5,2 procenta hrubého domácího produktu. V dalších dvou letech by se měl postupně ale snižovat na 4,6 procenta příští rok a 4,2 procenta v roce 2012. Obecně nicméně Brusel čeká, že se české veřejné finance v příštích letech zlepší, na čemž se bude podílet zejména relativně významné konsolidační úsilí české vlády.

Komise také podotkla, že její prognóza může být vystavena řadě rizik. Patří mezi ně zejména nečekaný vývoj u hlavních ekonomických partnerů Česka, tedy hlavně v Německu, a také silnější než předpokládaný dopad úsporných opatření, která Praha chystá pro příští rok.

Nezaměstnanost podle komise bude po letošním očekávaném navýšení postupně klesat. Letos by měla její míra vystoupat z loňských 6,7 procenta až na 7,3 procenta, avšak v roce 2011 by se měla snížit na sedm procent a následující rok na 6,7 procenta. V Česku poroste i inflace, předpokládá Evropská komise. Loni se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,6 procenta, letos by to mělo být o 1,2 procenta, v roce 2011 o 2,1 procenta a v následujícím roce o 2,2 procenta.

Celkový dluh naopak podle očekávání Bruselu bude narůstat. Z loňských 35,3 procenta HDP na letošních 40 procent. V roce 2011 by to mělo být už 43,1 procenta a rok poté 45,2 procenta. Komise také podotkla, že český bankovní sektor zůstal i přes tvrdé rány, které dopadly na finanční trhy, silný.

Nerovnováha v Evropě

"Ekonomické oživení drží. Odvahu mi dodává i výhled, že míra nezaměstnanosti v Evropě by se měla konečně snižovat," řekl novinářům eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. Pokles počtu lidí bez práce bude ale velmi pozvolný. Letos by míra nezaměstnanosti měla dosáhnout 9,6 procenta v EU a 10,1 procenta v eurozóně a během příštích dvou let by se měla snížit na 9,1 procenta v evropské sedmadvacítce a na 9,6 procenta v zemích platících evropskou jednotnou měnou.

Zlepšovat by se pomalu mělo začít i hospodaření jednotlivých členských států. Rozpočtové deficity by měly letos klesnout v celkem 24 členských státech ze 27, především pak díky ukončení stimulačních programů na podporu ekonomiky během hospodářské krize. Celkový deficit v EU má letos činit 6,8 procenta, v příštím roce 5,1 procent a v roce 2012 4,2 procenta.

"Odhodlání pokračovat v nápravě rozpočtových schodků a politiky, které podporují hospodářský růst jsou naprostým základem pro vytvoření silných základů udržitelného růstu a vytváření pracovních míst," dodal Rehn.

Evropskou unii nicméně trápí růst nerovnováh mezi jednotlivými členskými státy. Zatímco na jedné straně stojí státy spíše ze severní Evropy, které vykazují velmi slušný růst, země v jižní části Evropy za nimi velmi značně "pokulhávají". Španělsko a Řecko se i letos nachází v recesi, přičemž Řekové z ní podle prognóz vystoupí až v roce 2012, kdy by jejich ekonomika měla růst o jedno procento. O moc lépe se nedaří ani Portugalsku, jehož HDP sice letos poroste o 1,3 procenta, ale v příštím roce se propadne o procento.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist