Český stát bude prodávat dluhopisy přímo svým občanům. Oznámil to ve čtvrtek ministr financí Miroslav Kalousek. Podle ekonomů bude ale novinka spíše výhodná pro stát než pro jeho občany.

Zatím přitom nezaznělo to vůbec nejdůležitější, totiž jakou sazbou budou dluhopisy úročeny.

Lidé si budou moci uložit své peníze na jeden rok až šest let do úročených cenných papírů. Minimálně 1000 korun. První dluhopisy nabídne vláda nejpozději ve třetím čtvrtletí příštího roku.

Pro stát bude výhodné, když bude dlužit svým občanům, a ne zahraničním investorům.

Zda to bude výhodné i pro občany, není zatím jasné.

Dvě nebo tři procenta?

Část ekonomů o tom pochybuje. Dluhopisy totiž nebude možné dále prodat nikomu jinému než státu. A to se ztrátou.

Kalousek zatím neoznámil, jak vysoké budou úroky ze státních dluhopisů pro občany. Zmínil se pouze o tom, že by měly být trochu vyšší než úroky z konta u ING. Tam je úrok 1,75 procenta. To není zrovna mnoho. Česká národní banka odhaduje infalci ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku na zhruba dvě procenta. Ekonomové se pak vesměs shodují na tom, že úrok ze stáních dluhopisů by měl být minimálně 2 - 3 procenta.

"Omezení obchodování je nesmysl," říká ekonom Pavel Kohout ze společnosti Partners. "Navíc by lidé státu půjčovali na pět let za úrok, na jaký se půjčuje na rok. Tedy velmi levně.

Je to trochu bouda," dodává.

"Dluhopisy pro domácnosti mají posloužit ministerstvu financí jako způsob jak rozšířit způsoby financování státního dluhu a nespoléhat tolik na finanční trhy, které neodpouští příliš mnoho chyb. Všechny ostatní argumenty jsou jen zástěrkou tohoto skutečného motivu," řekl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Stát tak musí přesvědčit lidi, že úrok sice není nic moc, ale na druhou stranu jejich úspory budou ve stáních dluhopisech jistější než kdekoliv jinde. Ostatně to včera tvrdil i Kalousek. "Některé banky, které působí působí na českém trhu, například Société Générale, mají vyšší rating, tedy nižší pravděpodobnost bankrotu, než český stát," upozorňuje však David Marek, ekonom firmy Patria Finance.

Prodej státních dluhopisů lidem bude výhodný pro stát. Minimálně z toho důvodu, že si levně půjčí. Navíc je výhodné mít státní dluh doma u drobných investorů a ne u zahraničních spekulantů. Stát se tak nemusí bát různých burzovních výprodejů, které poškozují jeho důvěryhodnost. Omezením nákupů korunových dluhopisů ze zahraničí odpadne tlak na zvyšování hodnoty domácí měny a tím ohrožení konkurenceschopnosti českého exportu.

Americká zkušenost

Samozřejmě i tato výhoda má svoje nevýhody. Pokud bude nabídka dluhopisů masivní - zatím se počítá s částkou 10 miliard, ale později mají přijít další a možná větší emise - může to mít na hospodářství negativní vliv. Dojde k tomu, co ekonomové označují jako efekt vytlačování. Místo aby lidé uložili peníze v bance a ta je použila na úvěry pro podniky, které rozšíří výrobu, budou financovat státní dluh.

Ministr Kalousek ale včera zdůrazňoval, že prodej dluhopisů občanům bude tlačit politiky ke snižování dluhu. Občané s dluhopisy prý budou nutit politiky šetřit. Kdyby totiž politici příliš rozhazovali, mohli by přivést stát k bankrotu. Lidé by pak o své peníze přišli.

Jenže zkušenosti ze zahraničí to nepotvrzují. USA mají nejvyšší dluh v dobách míru a zároveň americké domácnosti mají nejvyšší investice ve stádních dluhopisech od roku 1970. Masové protesty proti rozhazování státních peněz nejsou přitom příliš vidět. Možná lepší metodou jak ukáznit politiky je státní dluhopisy nekupovat. Zejména když nejsou příliš výhodné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist