Italský parlament v úterý definitivně schválil úsporný rozpočet na příští rok. Škrty se dotknou například sociálních příspěvků v nezaměstnanosti, povedou ke zvýšení některých daní a naopak ke snížení počtu státních zaměstnanců. Rozhodlo o tom dnešní hlasování v senátu. Dolní komora parlamentu jej odsouhlasila již koncem listopadu.

Postiženo má být především školství, kde bude do roku 2013 zrušeno 130.000 pracovních míst. V minulých týdnech a také dnes v Miláně proti škrtům protestovali zejména studenti.

Vláda premiéra Silvia Berlusconiho, který chce snížit státní deficit z letošních pěti procent hrubého domácího produktu na 3,9 procenta v příštím roce, usilovala o to, aby přijetí rozpočtu bylo schváleno ještě před příštím týdnem, kdy se bude opět hlasovat o nedůvěře kabinetu.

Hlasování iniciovala v parlamentu opozice poté, co se od Berlusconiho odklonil jeho spojenec a předseda dolní komory italského parlamentu Gianfranco Fini.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru