Fenomén Husákovy éry – budování družstevních bytů – začíná být téma i pro dnešní developery. Jejich výstavbu obnovují v Praze a nabídka družstevního vlastnictví se začíná objevovat i v nových projektech v Brně, Liberci nebo ve Zlíně.

“Chceme touto nabídkou zvýšit prodejnost bytů,“ říká Vlastislav Sedlář, jednatel společnosti Brněn­ská pole Invest, která ve Šlapanicích u Brna postupně staví více než 400 bytů. Firma nabízí byty jak do osobního, tak družstevního vlastnictví. Ze třetí etapy projektu, která bude dokončena příští rok, je jednoznačně větší zájem o ty družstevní.

Výhodou koupě bytu do družstevního vlastnictví je to, že klientem banky a žadatelem o úvěr se nestává nájemník bytu, ale bytové družstvo. Družstevník tak nemusí prokazovat příjem, složí jen třetinu ceny bytu a zbytek uhradí formou měsíčních splátek družstvu. Nabídka je vhodná pro klienty s nižšími či neprokazatelnými příjmy, kteří na hypotéku nedosáhnou, obvykle se jedná o starší lidi nebo malé živnostníky.

To je i případ manželů Gajdošíkových v důchodovém věku ze Zlína, kteří si právě kupují družstevní podíl v projektu Byty nad Nivami.

 “Je to nejschůdnější cesta k nabytí nového bytu,“ míní Eva Gajdošíková. Hypotéku by jim banky nedaly, a pokud přece jen ano, tak za nevýhodných podmínek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist