Růst světového hospodářství podle Bank of America (BofA) v příštím roce zpomalí na 4,2 procenta z očekávaných letošních 4,9 procenta. Potáhnou jej především rozvíjející se ekonomiky. I tam ale růst zpomalí z letošních očekávaných 7,4 procenta na 6,4 procenta. Banka o svém výhledu v úterý informovala na tiskové konferenci.

"Náš výzkumný tým věří, že hlavním tahounem ekonomiky, politických rozhodnutí a trhu v roce 2011 bude velká mezera mezi výkonem hospodářství vyspělých a rozvíjejících se zemí," uvedla banka. Podle jejích analytiků se rozvíjející trhy v příštím roce postarají o tři čtvrtiny růstu světového HDP.

Hlavní zásluhu pak na tom podle americké banky budou mít především asijské rozvíjející se ekonomiky, kde lze v příštím roce i přes cyklické zpomalení opět očekávat ve srovnání s vyspělým světem vysoké růsty hrubého domácího produktu. Například hlavní tahoun regionu, Čína, by měl růst o 9,1 procenta oproti 10,3 procenta v letošním roce.

Stejně jako další země v regionu ji ale s největší pravděpodobností v příštím roce bude sužovat vyšší inflace. V Číně by tak podle BofA napřesrok měla vzrůst na 4,5 procenta z letošních 3,1 procenta. Hlavními příčinami tohoto regionálního trendu je silné hospodářské oživení, růst mezd v Číně, ceny potravin a přebytek likvidity na globálních trzích, který například požene vzhůru ceny komodit.

Ve Spojených státech v roce 2011 růst ekonomiky zpomalí z letošních předpokládaných 2,8 procenta na 2,3 procenta, uvedla banka. V zemi podle ní nadále neoživí spotřeba domácností, která je hlavním tahounem amerického domácího růstu. Americké spotřebitele totiž stále tíží dluhy z minulosti.

BofA se naopak v USA neobává vysoké inflace navzdory nedávnému kroku americké centrální banky Fedu, která se rozhodla povzbudit ekonomiku nákupy dluhopisů za 600 miliard dolarů. Inflační tlaky v USA jsou podle banky nadále nízké. Za hlavní riziko tak BofA považuje rostoucí schodky amerických rozpočtů, zejména kvůli tomu, že na politické scéně nevidí vůli situaci řešit.

Eurozónu podle ní čeká v podstatě stagnace, růst HDP tu klesne z letošních očekávaných 1,8 procenta na 1,7 procenta. Předkrizových hodnot hospodářského růstu region pravděpodobně nedosáhne dříve než ve třetím čtvrtletí 2012. Americká banka očekává, že země používající euro i přes současné problémy společné měny udělají všechno proto, aby ji udržely. Portugalsko a zřejmě Španělsko podle ní kvůli dluhům budou potřebovat evropskou záchranu. Pro uklidnění investorů ale zřejmě evropští politici budou muset přijít s novými kroky, míní BofA.

Vývoj v eurozóně by mohl negativně ovlivnit českou ekonomiku, která podle BofA v příštím roce mírně zpomalí růst na dvě procenta z letošních očekávaných 2,1 procenta. V Česku se totiž podobně jako třeba Maďarsko poměr vývozu k HDP pohybuje kolem 65 procent. Například v Polsku je to pro srovnání jen 30 procent.