Prezidenti Turkmenistánu, Afghánistánu a Pákistánu a zástupce indické vlády v sobotu v turkmenském městě Ašgabatu uzavřeli mezivládní dohodu o stavbě plynovodu přes válečnou zónu Afghánistánu. Projekt TAPI bude přepravovat plyn z bohatých turkmenských nalezišť potrubím v délce přes 1700 kilometrů na rychle rostoucí trhy obou zemí jižní Asie.

Dohoda postrádá konkrétnější závazky, které by se týkaly zajištění bezpečnosti, objemu dodávek nebo ceny. Partneři se také ještě musí dohodnout na komplikované otázce financování projektu, jehož náklady přesáhnou tři miliardy dolarů (57 miliard Kč) a některé odhady uvádějí až deset miliard USD.

Projekt přepravy plynu přes Afghánistán má podporu Spojených států, stavba však bude i tak velmi obtížná. Plánovaná trasa vede ze západního Herátu u íránských hranic přes bašty hnutí Taliban v jihoafghánských provinciích Helmand a Kandahár, nad nimiž má ústřední vláda jen slabou kontrolu a kde americké síly svádějí s povstalci tvrdé boje. Část afghánského úseku dlouhého 735 km bude vést pod zemí a místní komunity budou placeny za ochranu plynovodu, slíbila afghánská vláda,

"Během výstavby a po ní uděláme pro bezpečnost všechno, co budeme moci," prohlásil na podpisové ceremonii afghánský prezident Hamíd Karzáí. Turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov uvedl, že nabídl Afghánistánu dodávky elektřiny a podporu v revitalizaci jeho ekonomiky.

Turkmenistán chce do 20 let ztrojnásobit těžbu

"TAPI není jen věc enegetické bezpečnosti. Má geopolitický význam," řekl turkmenský prezident. "Tuto příležitost nesmíme ztratit. Víme, že když bude ekonomika slabá, poroste extremismus," doplnil jej pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí.

Indii na schůzce v Ašgabatu zastupoval ministr ropného průmyslu a zemního plynu Muerli Deora. Ropní ministři všech čtyř zemí zároveň podepsali rámcovou dohodu o stavbě plynovodu, ani ta však příliš podrobností neobsahovala.

Turkmenistán má nyní čtvrté největší zásoby plynu na světě a plánuje zvýšit těžbu během příštích 20 let trojnásobně na 230 miliard krychlových metrů. Země s pouhými pěti miliony obyvatel zhruba 80 procent své produkce exportuje, tradičně do Ruska, stále více však také do Číny, Íránu i Evropy.

Plynovod TAPI je pro Turkmenistán novou velkou příležitostí k exportu. Plynovod, který bude vést od pole Dovletabad, by se měl později napojit na rozsáhlé nové ložisko Jižní Iolotan. Počáteční kapacita přepravy má činit 33 miliard krychlových metrů za rok a bude se moci rozšiřovat. Indie a Pákistán mají zájem o nákup až 70 miliard kubíků ročně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist