107 tis. eur ročně

rekordní suma, kterou je třeba zaplatit za pojištění investice do francouzských pětiletých dluhopisů ve výši 10 milionů eur

BAA1

takovému ratingu odpovídá výše nákladů na pojištění, tedy sedm stupňů pod současným ratingem Francie AAA

Vysoké zadlužení země a velké množství rizikových dluhopisů, které drží domácí banky. To jsou hlavní důvody, proč by Francie, druhá největší evropská ekonomika, mohla přijít o prestižní rating kategorie AAA. Agentuře Bloomberg to v pondělí řeklo několik ekonomů a analytiků.

"Francouzský rating je neudržitelný, pokud výrazně neomezí svůj dluh," uvedl Padhraic Garvey, šéf pro dluhové trhy na vyspělých trzích ING v Amsterodamu. Zadlužení Francie se nyní blíží 90 procentům HDP. Markus Ernst z UniCredit v Mnichově zase považuje za jasné systémové riziko fakt, že francouzské banky jsou největšími držiteli dluhu periferních zemí eurozóny.

Co říkají swapy

Důkazem toho, že rating Francie je nadhodnocený, jsou podle ekonomů rostoucí náklady na pojištění vládních dluhopisů pro případ, že země nedostojí svým závazkům. Cena pětiletých úvěrových swapů (CDS), což je klíčový nástroj zajištění proti nesplacení dluhopisů, se v případě francouzských obligací dostala na rekordních 107 bodů. Na pojištění investice v objemu deset milionů eur je tedy nyní třeba vynaložit 107 tisíc eur ročně. Vyplývá to z dat firmy CMA Datavision.

Úroveň CDS navázaných na francouzský vládní dluh tak nyní odpovídá ratingu Baa1, tedy plných sedm stupňů pod současným ohodnocením AAA od ratingové agentury Moody's.

Náklady na pojištění státních dluhopisů proti riziku nesplacení se zvyšují už delší dobu. Nejvíce rostou u zemí, které patří v eurozóně k nejzadluženějším. To je hlavně Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko, jejichž skupina se podle počátečních písmen v angličtině začala zkracovat jako hanlivé PIIGS.

Porovnání kritérií Moody's a dat CMA ukazuje, že vývoj CDS a dluhopisů Portugalska odpovídá ratingu B2, tedy deset stupňů pod jeho stávajícím ratingem A1 od Moody's. Stejné srovnání pro Španělsko ukazuje, že by se rating měl snížit na Ba3 o jedenáct stupňů pod jeho současným hodnocením Aa1.

Růst nákladů na pojištění se týká i dalších zemí, například Belgie. Té ubližují i politické půtky, kvůli nimž se od červnových voleb ještě nepodařilo sestavit vládu. Právě neschopnost stran dosáhnout dohody zvyšuje podle agentury S&P riziko, že bude muset zemi snížit rating. S&P to uvedla v polovině prosince, když snížila výhled na negativní. "Jestli eurozóna problémy nedokáže brzy vyřešit, náklady těchto zemí na refinancování dále porostou a ratingové agentury nebudou moci jinak než zamířit s hodnocením dluhu těchto zemí výrazně níže. Dynamika na trhu je jasná, nejvíce v ohrožení je Francie," uvedl Ralf Ahrens z Frankfurt Trust.

Pád z elitní společnosti

Francie by tak mohla vypadnout z klubu zemí, které se pyšní elitním ratingem AAA. V Evropě mezi ně patří ještě například Německo, Švýcarsko či Švédsko. Pro zemi galského kohouta by to znamenalo, že investoři mohou požadovat vyšší rizikový příplatek k úrokům za svou investici do státních dluhopisů. Financování státního dluhu by se tak prodražilo. Z prestižní společnosti koncem září letošního roku již vypadlo Španělsko, výnosy jeho desetiletých dluhopisů se od té doby zvýšily o třetinu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru