Belgie v potížích

Zakládajícímu členu Evropské unie hrozí ztráta důvěry finančních trhů

Státní dluh
Zadlužení Belgie, které zneklidňuje finanční trhy, se pohybuje kolem úrovně 100 procent hrubého národního produktu. Loni na tom byly v EU hůře jen Itálie a Řecko.

Stabilizující úspory
Na rozdíl od jiných vysoce zadlužených zemí může Belgie vykázat relativně vysokou úroveň úspor. Podle OECD je míra úspor belgických domácností (11,5 procenta disponibilních příjmů) srovnatelná s Francií nebo Německem.

Solidní hospodářský růst
Belgie letos očekává hospodářský růst kolem 2 procent HDP, což ji odlišuje od zemí na periferii Evropské unie, které mají potíže se splácením svých dluhů, jako je Irsko nebo Řecko.

Belgický ministr financí Didier Reynders se obává možného útoku spekulantů z finančních trhů na Belgii, která má skoro největší zadlužení z celé Evropské unie. Podobné ataky podle ministra už zažily i jiné země eurozóny a dvěma z nich, Řecku a Irsku, už mezinárodní partneři museli přijít na pomoc s balíky finanční pomoci.

"Jsem si jistý, že spekulanti do tří měsíců zaútočí na Belgii, pokud současná nebo nová vláda nepřijme nějaká opatření," řekl Reynders podle dnešního vydání listu DH Les Sports. Pokud Belgie nepřistoupí k úsporám, hrozí jí podle ministra podobné problémy, jaké nyní zmítají Irskem.

Tomu stejně jako předtím Řecku musely Evropská unie a Mezinárodní měnový fond kvůli problémům s půjčováním na finančních trzích přispěchat s pomocí ve výši 85 miliard eur (asi 2,15 bilionu Kč). Mezi dalšími možnými adepty na pomoc ze záchranného fondu EU pro podobné případy jsou nejčastěji zmiňovány Portugalsko a případně Španělsko.

Belgii škodí politická nejistota

Různé spekulace a obavy se ale vznášejí i nad Belgií, která tento půlrok předsedá EU. Zemi totiž dlouhodobě sužuje vážná politická krize. Kvůli ní tento západoevropský stát od červnových předčasných voleb stále nemá novou vládu a jeho politická scéna není schopná se dohodnout na klíčových a potřebných reformách.

Čím déle bude Belgie otálet s přijímáním potřebných úsporných opatření a reforem, tím tvrdší to pak bude, soudí Reynders. Ušetřit je podle něj možné relativně snadno kolem dvou miliard eur.

"To není málo, ale může to být bezbolestné," podotkl. Nejhorší pro současnou situaci by podle něj bylo, pokud by se v Belgii měly uskutečnit nové volby, o nichž se také už otevřeně spekuluje.