Čína tvrdí, že dosáhla významného úspěchu při zpracovávání vyhořelého jaderného paliva a při získávání jeho části k použití v nových palivových tyčích. To prý může Číně zajistit palivo pro její atomové elektrárny v dlouhodobé perspektivě. Oznámila to dnes čínská televize, kterou citovala agentura DPA.
S novou technologií "získávání uranu a plutonia z vyhořelých palivových tyčí" by zatím známé čínské zásoby přírodního uranu mohly na palivo pro elektrárny vystačit "až na 3000 let", na rozdíl od 50 až 70 let, odhadovaných při použití dosavadních metod, uvádí zpráva. Nová metoda je prý až 60krát účinnější než dosavadní a podstatné také je, že ji vypracovali výhradně jen čínští technici.
"Technologie je stoprocentně originální," prohlásil v televizi Wang Ťiang, šéfinženýr čínského střediska jaderné spolupráce (CNNC).
Jaderná energetika čeká na nové technologie. Jinak je za 100 let konec - čtěte ZDE
Merkelová chce prodloužit životnost jaderných elektráren až o 15 let - čtěte ZDE
Objev je podle něj výsledkem 24 let výzkumu, který zažil i četné dílčí neúspěchy. "Vyhořelé palivo je třeba nechat během zahřívací fáze projít celou řadou chemických procesů, aby byla získána znovu použitelná část materiálu," dodal Wang.
DPA připomíná, že nejlidnatější stát na světě není největším spotřebitelem jen energie, ale i uhlí a je také největším znečišťovatelem ovzduší. Na druhé straně nikde na světě není budováno v současnosti tolik jaderných elektráren jako v Číně. V provozu je zde 12 jaderných energobloků, 24 je ve výstavbě a další atomové elektrárny jsou plánovány.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist