04.01.2011 13:25   %  
NWR 301.5 5.05
ČEZ 824.5 3.06
Index PX
04.01.2011 14:40 1259.6 b.

Světové akciové trhy vstoupily do nového roku ve znamení Býka. V podstatě všechny významné burzy v pondělí rostly a pokračují v tom i během úterý. Nejúspěšnějším trhem prvního dne v západoevropském regionu byl francouzský CAC, který přidal 2,3 procenta. Předvedly se i americké indexy, které posilovaly mezi 1,3 až 1,8 procenta.

A zahanbit se nenechala ani pražská burza, jejíž index PX v pondělí posílil o 1,5 procenta a o den později pokračuje v růstu o více než 1 procento. Podle Pavla Mokoše z Patria Online má tak Praha dobře nakročeno k již šestému týdennímu nárůstu v řadě. Tahouny jsou akcie ČEZ a NWR, které již druhý den posilují o více než 5 procent. V pondlěí posílily o 5,9 procenta a k šestiprocentní hranici růstu jsou nadohled i v úterý.

Doporučení expertů: Kupovat

Podle analytiků oslovených HN by se v podobném duchu mohlo obchodování akciemi vyvíjet i po zbytek roku. "V případě akciových trhů USA, Evropy a Japonska doporučujeme kupovat," říká analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Také podle Milana Lávičky ze společnosti Atlantik FT budou akcie letos posilovat, vývoj se však bude lišit region od regionu. "Zajímavě se mohou rozvíjet trhy v zemích BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína), nezapomínal bych ale ani na Turecko či Německo. Naopak stagnace či pokles mohou potkat země postižené dluhovými problémy, jako jsou Řecko, Španělsko, Portugalsko, Irsko, Maďarsko, případně Itálie," říká.

Podle Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities bude český akciový trh za vývojem ve světě poněkud zaostávat. Zatímco v zahraničí podle něho čeká trhy posílení asi kolem úrovně deseti procent, české akcie by měly růst zhruba polovičním tempem.

Energetika jako jistota

Co se týká jednotlivých sektorů, podle analýzy společnosti Patria by na západoevropských trzích měly v letošním roce nejvíce posílit firmy z oblasti financí, zdravotnictví a materiálů, v USA pak Patria doporučuje vsadit na akcie společností z IT, průmyslu, financí, materiálů a energetiky.

"Vysoké ceny ropy budou podporovat zisky firem z energetického sektoru. Pokračující poptávka po komoditách, především z Asie, bude pozitivně působit i na těžební firmy," domnívá se analytik David Brzek ze společnosti Fio. "Průzkumy ukazují, že firmy budou opět více investovat do obnovy technologického vybavení, tudíž i technologický sektor by měl být v popředí zájmu investorů," dodává.

Podobný názor má rovněž hlavní stratég Saxo Bank Christian Blaabjerg. "Akcie jsou připraveny na jízdu vzhůru, my upřednostňujeme odvětví, jako jsou energetika, základní suroviny a technologie," uvádí. Doporučuje investice do těžebních společností, a to zejména těch velkých, k nimž patří například Rio Tinto, BHP Billiton a Xstrata. "V energetickém sektoru dáváme přednost společnostem zabývajícím se průzkumem a těžbou, třeba BP, BG Group a Total, zatímco v technologickém průmyslu preferujeme služby v oblasti informačních technologií," dodává.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka předpovídá dobrý rok firmám z chemického průmyslu, výrobcům počítačů a softwaru. "Investoři se letos o něco více zaměří na odvětví slibující kromě růstu zisků i vysoký dividendový výnos nebo možnost zpětného odkupu akcií. Takové firmy lze nalézt v odvětví výroby potravin, tabákových výrobků či v oblasti médií," tvrdí.

Obtížné období stojí podle něho před výrobci elektrické energie, neboť zřejmě nedojde k zásadnímu obratu v cenách silové elektřiny na evropských trzích.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru