Světové ceny potravin se na konci loňského roku vyšplhaly nejvýše za posledních minimálně 20 let. Jejich cena podle analytiků poroste i nadále a v nejbližších dnech se může projevit i v Česku.
Organizace OSN pro výživu a zemědělství ve středu uvedla, že index cen potravinářských komodit, který vznikl v roce 1990, se v prosinci dostal na nejvyšší hodnotu ve své historii. Vylétl až na 214,7 bodu, a tak překonal své maximum z období potravinové krize v roce 2008. Příčinou je především zdražení cukru, obilovin a olejnin.
V Jižní Americe sucho, v Rusku i požáry
Nárůst cen potravin zavinilo podle analytiků především špatné počasí. Ruské zásoby pšenice postihly letní sucha a požáry, suché počasí trápí i Jižní Ameriku. Ceny obilnin v důsledku toho vzrostly od června loňského roku asi o 60 procent. K růstu indexu přispěla velkou měrou i cena cukru, která se za posledních sedm měsíců zvýšila asi o třetinu na nejvyšší hodnotu za posledních třicet let.
Celosvětové zásoby některých potravin jsou tak na mnohaletých minimech a jakýkoli výpadek v jejich produkci tak bude mít okamžitý vliv na růst ceny. Podle analytika ČSOB Jana Bureše se tento vývoj nevyhne ani Česku. “Největší tlak bude podle mě na ceny obilnin, o něco méně by mohlo zdražit mléko či cukr,“ říká.
Chystané zdražení potvrzují i další odborníci. “Vzhledem k tomu, že českým výrobcům stoupají ceny vstupů, tedy energií i surovin, je jasné, že ceny potravin v Česku půjdou nahoru,“ říká prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Zvýšení cen se podle něj bude týkat mléčných výrobků, masokombinátů i pekařů.
Marže výrobců v Česku jsou minimální, zdraží i oni
“Prodejci se budou snažit držet ceny na úkor výrobců, ale to už nejde. Marže výrobců už jsou dnes minimální v řádu několika málo jednotek procent. Potraviny proto příští rok zdraží minimálně o desetinu,“ dodává. Právě o deset procent chce zvýšit už v průběhu ledna své ceny například plzeňské pekařství Bayer.
“Cena mouky se totiž v průběhu posledního čtvrtroku zvýšila na dvojnásobek,“ vysvětluje jeho majitel Karel Bayer. Jak říká prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, za zdražení může i špatná loňská úroda obilí v Česku. “Pšenice bylo dost, ale jen málo v potravinářské kvalitě. Její úroda byla o 20 až 25 procent nižší,“ vysvětluje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist