Nižší než očekávaná data o inflaci v Číně zmenšila obavy o utahování tamní měnové politiky, a trhům tak pomohla.
I když zápisky ze zasedání Fed nepřinesly nějaké překvapivé zprávy o dalším postupu, pokud jde o pokračující kolo kvantitativního uvolňování, tak právě tato skutečnost trochu překvapivá byla. V průběhu týdne se totiž začaly množit spekulace o tom, že Fed ve své měnové politice může poměrně brzy spíše přitvrdit.
Výrazně lepší data ADP o přírůstku nových míst v soukromé sféře v USA za prosinec (očekávání 100 000 vs. skutečnost 297 000) pomohla trhu k růstu a povzbudila čekání na páteční čísla o nezaměstnanosti, která budou klíčová.
Po předchozích pozitivních údajích ISM z průmyslu i služeb se ale i tak množí očekávání růstu ekonomiky USA nad dosavadní odhady, a nahrává tak do karet americkému dolaru v souboji s eurem.
Z Evropy oproti tomu příliš pozitivních zpráv nepřicházelo, překvapil hlavně silný růst inflace za prosinec a naopak bohužel nepřekvapil vývoj na scéně dluhových problémů periferních ekonomik.
Portugalsko si v aukci dluhopisů muselo půjčit za téměř dvojnásobnou sazbu od aukce minulé.
Uplynulý týden proto končí smíšeně s tím, že převahu spíše získávaly indexy trhů v USA před těmi evropskými, podobně si také polepšil dolar oproti euru, a to za současného růstu cen komodit, kdy ropa překonala 26měsíční maxima.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist