Nižší než očekávaná data o inflaci v Číně zmenšila obavy o utahování tamní měnové politiky, a trhům tak pomohla.

I když zápisky ze zasedání Fed nepřinesly nějaké překvapivé zprávy o dalším postupu, pokud jde o pokračující kolo kvantitativního uvolňování, tak právě tato skutečnost trochu překvapivá byla. V průběhu týdne se totiž začaly množit spekulace o tom, že Fed ve své měnové politice může poměrně brzy spíše přitvrdit.

Výrazně lepší data ADP o přírůstku nových míst v soukromé sféře v USA za prosinec (očekávání 100 000 vs. skutečnost 297 000) pomohla trhu k růstu a povzbudila čekání na páteční čísla o nezaměstnanosti, která budou klíčová.

Po předchozích pozitivních údajích ISM z průmyslu i služeb se ale i tak množí očekávání růstu ekonomiky USA nad dosavadní odhady, a nahrává tak do karet americkému dolaru v souboji s eurem.

Z Evropy oproti tomu příliš pozitivních zpráv nepřicházelo, překvapil hlavně silný růst inflace za prosinec a naopak bohužel nepřekvapil vývoj na scéně dluhových problémů periferních ekonomik.

Portugalsko si v aukci dluhopisů muselo půjčit za téměř dvojnásobnou sazbu od aukce minulé.

Uplynulý týden proto končí smíšeně s tím, že převahu spíše získávaly indexy trhů v USA před těmi evropskými, podobně si také polepšil dolar oproti euru, a to za současného růstu cen komodit, kdy ropa překonala 26měsíční maxima.