Dioxin je vysoce toxická látka, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě hnojiv a nedokonalém spalování komunálního odpadu. Může způsobit rakovinu nebo vyvolat potrat, konzumace malého množství ale nepředstavuje podle německých úřadů akutní riziko.
Německá krmiva pro zvířata, která byla kontaminována rakovinotvornými dioxiny, se dostala i do Dánska. Tamní zemědělci jimi krmili nosnice. Novináře o tom v pondělí informoval mluvčí Evropské komise Frederic Vincent.
"Můžeme potvrdit, že kontaminované krmivo z Německa bylo vyvezeno i do Dánska pro nosnice," uvedl Vincent. Podle něj ale nehrozí, že vejce nosnic, k nimž se problematická krmná směs dostala, skončila na prodejních pultech, protože byla určena čistě pro chov.
Češi ale mohou být klidní, podle předběžných výsledků kontrol se do tuzemských obchodů kontaminované potraviny z Německa nedostaly. Kompletní výsledky by měl během odpoledne představit na tiskové konferenci ministr zemědělství Ivan Fuksa spolu se zástupci dalších státních organizací.
Agrární a Potravinářská komora v pondělí vyzvaly obchodníky k zavedení mimořádného značení masa a vajec v prodejnách. Prokazatelně nezávadné produkty by podle nich mohly nést například značku "Bez dioxinů". Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby by takový krok výrazně přispěl k ochraně tuzemského trhu a zdraví spotřebitelů.
Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman míní, že obchodníci mohou využít znalosti a možnosti dohledání původu prodávaných potravin a tuto informaci pak obratem poskytnout svým zákazníkům jako záruku a "bonus k nákupu". Podle Veleby jsou zemědělci i potravináři připraveni ve věci značení výrobků s řetězci spolupracovat.
4700 farem zablokováno
Mluvčí komise zároveň popřel, že by slovenské ministerstvo zemědělství zakázalo dovoz vepřového a drůbežího masa a vajec z Německa. "Slovensko žádný dovoz z Německa nezakázalo," dodal. Podle něj tak učinila pouze Jižní Korea, ale její krok byl nepřiměřený. Brusel pak budou jednat s Ruskem, jehož kontrolní úřady zpřísnily kontroly dovážených masných výrobků z Německa.
Již minulý týden pak EU potvrdila, že část kontaminovaných produktů se dostala do Nizozemí a menší část také do Velké Británie.
Vyšetřování v Německu ukázalo, že se nadměrné úrovně dioxinů vyskytly ve vejcích a kuřecím mase. Úřady v Německu proto minulý týden zablokovaly prodej drůbežího, vepřového a vajec z 4700 farem a několik zemí zakázalo dovoz německých zemědělských produktů.
Německá ministryně žádá tvrdý postih viníků dioxinové aféry - čtěte ZDE
Německý skandál s dioxinem: Vyrobilo se až 3000 tun velmi jedovatého krmiva - čtěte ZDE
Do neděle ale úřady v prověřování situace pokročily a uzavřené farmy opět otevírají. Dolní Sasko například uvádí, že ze 4400 uzavřených farem jich zůstalo pod zákazem kvůli dalším testům jen 1470.
Ministerstvo zemědělství Šlesvicka-Holštýnska minulý týden v pátek oznámilo, že firma, která závadné krmné tuky vyráběla, věděla o jejich kontaminaci dioxinem už od března 2010, úřadům to ale nenahlásila. Ty se o tom dozvěděly až na konci prosince.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist