Poté, co od nového roku zavedli euro, našli Estonci pro svou starou měnu rychle dobré využití. Staré korunové bankovky melou a lisují do úhledných balíčků, které následně slouží jako palivo elektrárně, která vytápí hlavní město Tallin, píše server Balticbusinessnews.

Informoval o tom tento týden Rait Roosve, který má v estonské centrální bance na starost oddělení pro práci s hotovostí a bankovní bezpečnost.

V pondělí již objem eur v oběhu činil 255 milionů a převýšil objem estonských korun na trhu. Více než 80 procent obchodů v hotovosti se uskutečnilo v eurech.

Pro estonskou korunu bylo specifické, že používala mince až u velmi nízkých částek, pod nominální hodnotou jedné estonské koruny.

Tak jak je u přechodu na novou měnu běžné, ta stará nepřestává platit přes noc. Koruny je možné do konce června vyměnit v každé bance. Do konce roku 2011 je budou měnit jen některé bankovní pobočky a od roku 2012 je stále bude možné podle oficiálního kurzu směnit v estonské centrální bance Eesti Pank.

Estonsko se od 1. ledna 2011 stalo sedmnáctým členem eurozóny. Pocity obyvatel ale na přelomu roku, kdy měna začala platit, byly smíšené. Průzkum Institutu pro ekonomický výzkum zjistil, že jen 25 procent Estonců podporuje přijetí eura, 34 procent je proti a dalších 39 procent na tuto věc nemá názor. Podle agentury TNS Emor je pro přijetí eura 49 procent a 43 proti.

Většina Estonců přijala názor vlády, že když se země vzdá své koruny, posílí se estonská ekonomika. Koruna byla od počátku své novodobé existence navázána pevným kurzem na německou marku a později na euro, takže lze těžko hovořit o její nezávislosti. Politici tvrdí, že zrušením koruny skončí spekulace o devalvaci, sníží se úrokové míry a podpoří se investice.

Mnoho lidí v pobaltské zemi však vnímá přijetí eura jako logický krok, který uzavírá dlouhou cestu od nezávislosti, která začala v roce 1991. "Euro je zárukou naší bezpečnosti," prohlásil 1. ledna premiér Ansip. Členství v elitním evropském klubu je podle něj zárukou, že na zemi budou vlídněji pohlížet investoři. "Vstup do eurozóny byl pro nás výhodný," ubezpečil premiér, citovaný agenturou Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist