Podnikatel Radovan Vítek podal u Městského soudu v Praze insolvenční návrh na zadluženou společnost Sazka. Potvrdil to Vítkův právník Tomáš Rybář. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou ve výši přesahující jednu miliardu korun, Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci.

"Nemám jinou variantu, 30 dní s námi nikdo nejedná," řekl v neděli Vítek, podle kterého jsou jeho pohledávky vůči Sazce po lhůtě splatnosti a vedení loterijní firmy se prý chová arogantně. Dodal, že podmínky pro podání insolvenčního návrhu na Sazku jsou splněny.

Podle předsedy představenstva a šéfa Sazky Aleše Hušáka loterijní firma ale není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci a případnému návrhu se bude bránit všemi právními prostředky. Hušák dodal, že podání návrhu nebude mít vliv na činnost společnosti.

Drahá aréna

Vítek naopak míní, že Sazka se v insolvenční situaci nachází, protože je předlužená a její celkové závazky přesahují deset miliard korun. Vlastní jmění Sazky má podle Vítka zápornou hodnotu. Do problémů se Sazka dostala kvůli výstavbě O2 Arény. Úvěry na její pořízení nyní není schopna včas splácet.

Sazka sice uvádí hodnotu majetku 15 miliard korun a výši závazků 11 miliard, to však podle Vítka není pravda. Sazka totiž arénu oceňuje na 9 miliard korun, skutečná hodnota je podle Vítka ale mnohem nižší. "Očekávaná tržní hodnota arény se pohybuje kolem 2 miliard korun. Dlužno podotknout, že realitní odborníci vidí reálnou kupní cenu Sazka arény pouze někde mezi 1 miliardou až 1,5 miliardy Kč... Z čehož logicky plyne, že (dlužník) musí být předlužen, neboť má více věřitelů a souhrn jeho závazků převyšuje reálnou hodnotu jeho majetku majetku," uvádí insolvenční návrh.

V insolvenčním návrhu Vítek kromě dluhů v celkové výši 1,1 miliardy, které skoupily jeho firmy, upozorňuje na nesplacené dluhopisy ve výši 215 milionů korun a dvě čtyřsetmilionové půjčky od České spořitelny a Fortis Bank.

Dokumenty

Podívejte se o co Radovan Vítek, resp. jeho firma Moranda opírá insolvenční návrh na Sazku

PDF dokument  (813 kB) - STÁHNOUT ZDE

-------------

Přečtěte si vyhlášku Městského soudu v Praze o zahájení insolvenčního řízení
PDF dokument  (97 kB) - STÁHNOUT ZDE

Soud proto v pondělí zahájil se Sazkou insolvenční řízení a vyzval případné věřitele, aby se přihlásili se svými pohledávkami. A současně upozornil, že společnost do doby, než se o úpadku definitivně rozhodne, nesmí nakládat s majetkem, pokud by se tím nezanedbatelně zmenšila majetková podstata.

Sazku řídí diletanti

Podle Vítka je Hušák jen "mistrem klamu a lží". "Pokud Sazka nebude rekapitalizována, tak zkrachuje," řekl a dodal, že aktuálně potřeba jsou 2-3 miliardy korun, což jsou částky, kterou Sazce nabízejí za svůj vstup Penta a Synot.

Vítek dodal, že Hušákova tvrzení o ekonomické situaci v Sazce jsou klamná. Má několik analýz, ze kterých vyplývá, že hodnota Sazky nepřevyšuje částku 7 miliard korun. "Když Sazka bude řízena skupinou diletantů, tak skupina zkrachuje," prohlásil realitní magnát.

Vedení největší loterijní společnosti Sazka se v úterý sejde se zástupci pěti zahraničních fondů a bank, jež vlastní většinu jejích dluhopisů. Účastníci schůzky však odmítají zveřejnit podrobnosti o jejím konání, neboť si podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda nepřejí účast médií. Ve druhé půli ledna by se pak měla podle některých informací konat valná hromada držitelů dluhopisů, která by měla nové podmínky schválit.

"Účastníci úterní schůzky se dohodli, že se k žádným podrobnostem včetně termínu, místa nebo programu zatím nebudou vyjadřovat. Případný mediální výstup bude záviset na jejich rozhodnutí," sdělil Zikmund.

Akcionáři Sazky dostali tři oficiální nabídky od investorů k řešení situace. Podnikatel Martin Ulčák nabízí 200 milionů Kč ročně na deset až 15 let s podmínkou, že si Sazka udrží čistý zisk na současné úrovni. Synot slíbil 250 milionů ročně v příštích 15 letech a finanční skupina Penta 130 milionů s garancí na 30 let. Všichni tři zároveň nabídli dvě až tři miliardy na okamžitou pomoc.

Penta chce za finanční pomoc stoprocentní podíl v Sazce, Synot dvě třetiny akcií, jediný Ulčák přímý vstup do Sazky nepožaduje. Dva největší akcionáři, ČSTV a Sokol, chtějí jednat s Ulčákem.

Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské O2 areny držitelům dluhopisů. Sazka je největší domácí loterijní firma, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist