V roce 2010 banky v USA kvůli nesplácení hypoték zkonfiskovaly milion nemovitostí. To je o 14 procent více než v roce 2009. Čísla mohla být ještě vyšší, kdyby koncem roku velké banky jako JP Morgan Chase a Bank of America na čas nepozastavily vyvlastňování kvůli skandálu, kdy banky konfiskovaly nemovitosti bez podrobného prostudování dokumentace. Řada nemovitostí tak zřejmě byla zkonfiskována předčasně.
Hypoteční krize v USA, která vypukla v létě 2007, nebere konce. Podle údajů obchodníka s realitami RealtyTrac ceny nemovitostí dále klesají. Se splácením hypoték se potýkají nejen běžní Američané kvůli vysoké nezaměstnanosti, ale i slavné osobnosti, jako je třeba herec Nicolas Cage, píše deník El País.
Nesplácené hypotéky spouští vlnu dražeb domů a bytů - čtěte ZDE
Jak kupovat nemovitost v dražbě? - čtěte ZDE
Ten krátce před krizí nakoupil řadu nemovitostí v USA i v zahraničí, které nezvládal splácet. Spoléhal zřejmě na to, že některé z nich výhodně prodá. V roce 2006 koupil luxusní residenci u Las Vegas za 8,5 milionu dolarů. Dva roky později se ji marně pokoušel prodat za 10 milionů dolarů. Poté ji konfiskovaly banky. Nyní je opět nabízena k prodeji za 7,9 milionů dolarů.
Ve státě Nevada je nyní předmětem konfiskace kvůli dluhům každá jedenáctá nemovitost. Předehnala i sousední Arizonu, kde hrozí vyvlastnění každé sedmnácté nemovitosti. Obdobně špatně z dlaších států jsou na tom Florida nebo Kalifornie, která se potýká s obřím zadlužením.
V listopadu vypukl v USA skandál, kdy se ukázalo, že úředníci bank mechanicky podepisovali konfiskační příkazy, aniž by řádně prostudovali dokumentaci. Banky proto na čas proces pozastavily a povolaly týmy auditorů. Pochybení ale naštěstí nakonec nebyla tak početná ani závažná, jak někteří politici naznačovali. Řada odložených konfiskací tak ještě posílí černou statistiku v roce 2011.
Pro srovnání, v roce 2005 banky zbavily pouhých 100 000 domů. Od počátku krize přišlo o střechu nad hlavou zhruba tři miliony Američanů. Do roku 2013 by se jejich počet měl podle odhadů RealtyTrac zdvojnásobit na šest milionů. V roce 2011 ceny nemovitostí ztratí dalších deset procent hodnoty. Od vrcholu hypoteční bubliny v létě 2006 přitom již ztratily asi třetinu ceny.
Odborníci ale věří, že ceny by se v tomto roce měly konečně odrazit ode dna.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist