24,135 koruny za euro. Domácí měna je nejsilnější za poslední dva roky a letos posiluje nejvýrazněji ze všech měn světa
3,3 KRÁT VĚTŠÍ PLAT
má v Německu průměrný zaměstnanec ve srovnání s českým kolegou. Před deseti lety byl tento rozdíl ještě dramatičtější - české mzdy byly v přepočtu na eura 6,6krát nižší. Za přibližování může z 60 procent růst mezd v Česku a ze 40 procent dlouhodobé posilování koruny.
2,3 BILIONU KORUN
je hodnota ročního exportu České republiky. Posilující koruna přitom stěžuje úspěch českého zboží v zahraničí.
0,75 PROCENTA
je základní sazba ČNB. Historicky nejnižší úrok platí již osm měsíců a podle zástupců banky je i kvůli silní koruně dlouhodobě neudržitelný.
Už je to devět let, co exportéři varovali, že je posilování koruny zničí. Euro tehdy oslabilo pod 30 korun. Takzvaná trutnovská výzva žádala centrální banku, aby intervenovala a zachránila tak českou ekonomiku.
Nakonec to nebylo potřeba. Euro má podle trhu cenu jen málo přes 24 korun a česká ekonomika je samozřejmě výrazně silnější než před devíti lety. Analytikům vychází, že kurz je zcela v pořádku a odpovídá, jak říkají, fundamentům. Česko je na tom podle nich dostatečně dobře na to, aby jeho měna mohla posilovat například i kvůli očekávanému zvýšení úrokových sazeb v Polsku.
Zatím to jde
Česká ekonomika se za poslední dekádu transformovala natolik úspěšně, že se vyrovnala i s faktem, že koruna je (s výjimkou škrtání nul některých exotických měn) v celosvětovém srovnání nejsilněji posilující měnou dekády.
Pro exportéry to samozřejmě není nic příjemného. Je to neustálý tlak na snižování nákladů a zvyšování kvality produktu. Když loni museli vyrábět tak, aby byli při kurzu 26 korun za euro konkurenceschopní a neprodělali, nyní už musí počítat s kurzem 25 korun za euro a do budoucna s ještě nižším. To je tempo, kterému se nedokážou přizpůsobit všechny firmy.
"Firmy už se učí plánovat a počítat s tím rizikem. Ale i tak jich spousta v rozpočtech nastaví kurzy tak, aby jim rozpočty vyšly. Při sebemenším zakolísání, pokud měna posílí, se to pak samozřejmě projeví v jejich hospodářském výsledku. Při rozpočtování by měly být firmy obezřetnější," varuje šéf holdingu Sindat Karel Havlíček.
Na tenkém ledě kalkulací, a tedy i zisku, jsou i firmy, které se snaží počítat s vývojem kurzu realisticky. Každá jejich kalkulace totiž musí být hlavně zajímavá pro zákazníky, kteří berou jen malý ohled na prognózu vývoje kurzu.
"Kdybychom věděli, že koruna zůstane na maximu po celý rok, vymaže to v našem oboru všechny marže, protože jsou v jednotkách procent. Pak půjde o existenční problém," popisuje například šéf sléváren Beneš a Lát Lumír Al-Dabagh. A to jde o jednu z úspěšných firem, která navíc část potřebných dílů dováží ze zahraničí a posilování koruny se jí netýká tak moc.
Tlak na náklady je i jedním z důvodů, proč navzdory rychlému růstu průmyslové výroby roste nezaměstnanost. Firmy musí být ještě efektivnější.
"Exportujeme devadesát procent své produkce, jakékoliv změny kurzu mají na byznys naší firmy vliv. Tak silná koruna jde proti konkurenceschopnosti českých firem," říká například z pelhřimovského Agrostroje Jaroslav Habáň. Problémem je hlavně příliš rychlé posilování. "Pokud se koruna dostane na stabilnější úroveň, firmy se s tím budou moci lépe vyrovnat," dodává Habáň.
Jiné firmy se snaží co nejvíce utržených eur rovnou utrácet. Své dodavatele proto nutí (v souladu se svou velikostí), aby akceptovali platbu v eurech nebo si rovnou hledají dodavatele v zemích eurozóny.
Proti růstu cen
Trend dalšího vývoje je jednoznačný. Koruna letos míří k hranici 24 korun za euro, která se brzy stane "normálním" kurzem. Oslabení koruny může přijít spíše jen jako výkyv. To v případě, že přijde zpomalení růstu a znovu vypuknou na světových trzích obavy z vývoje eurozóny. Oslabení ale znamená krátký návrat nad 25 korun za euro. A pak opět růst.
"Po působivém posílení z konce roku 2010 čekáme v blízkém období mírné oslabení koruny. Pak ovšem podle nás přijde obnovení její síly díky relativně silnému růstu, který táhne hlavně export, i kvůli robustní fiskální pozici a vyhlídce na zpřísnění měnové politiky v roce 2011," říká například ekonom Citibank Jaromír Šindel.
Ekonomika ale není jen o exportérech. Díky současnému posilování koruny klesá riziko vysoké inflace, kterou rychle rostoucí ekonomiky často trpí a která by dokázala napáchat větší škody než silná koruna.
Posilování měny brání Česko před dopady rostoucích cen ropy i dalších surovin stejně, jako brzdí rychlý růst cen základních potravin na světových trzích.
Roman Šitner
S přispěním Miroslavy Jirsové a Nikity Poliakova
Anketa: Jak vás ovlivňuje posilování koruny?
Pavel Sláma, výkonný ředitel Datart
Pomáhá nám to, ale zatím nijak výrazně. Jde totiž o poměrně krátký výkyv a my nakupujeme dva až čtyři měsíce dopředu. Pokud by trend vydržel přes tři měsíce, pak by se mohl příznivě promítnout do cen, a to hlavně u výpočetní techniky a televizorů. Mnohem větší vliv na ceny ale má neustálý vývoj nových modelů.
Marek Ryšavý, výrobní ředitel Hella
Tratíme na tom miliony korun. V rozpočtu počítáme s kurzem 25 korun za euro a jakákoli odchylka nám působí ztráty nebo zisky. Velmi bychom proto ocenili zavedení eura, případně kdybychom mohli vyplácet mzdy zaměstnancům v eurech, což ovšem zřejmě není legislativně možné.
Jan Koláčný, cestovní kancelář Exim Tours
Abychom z posilující koruny něco měli, muselo by jít o skutečně trvalý trend. Přes 80 procent ubytovacích kapacit jsme rezervovali na podzim loňského roku. Ale samozřejmě posilování koruny vítáme.
Radek Špicar, vnější vztahy Škoda Auto
Současná hodnota české koruny není úměrná síle naší ekonomiky. Je tažena vzhůru spekulacemi na finančních trzích. Posilování má na exportéry negativní dopad, v případě Škoda Auto znamená posílení o 1 korunu vůči euru ztrátu kolem jedné miliardy korun. Velmi negativně na vývozce působí také vysoká volatilita měny, která znemožňuje finanční plánování.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist