Cena kakaových bobů v pondělí na komoditních trzích prudce roste, a reaguje tak na zákaz vývozu této komodity z Pobřeží slonoviny. Země je největším vývozcem bobů na světě, nyní se ale zmítá v politické krizi. Zákaz vývozu kakaových a kávových bobů v neděli vyhlásil mezinárodně uznaný vítěz prezidentských voleb Alassane Ouattara, který se ale kvůli boji o moc stále nedostal do úřadu. Obchodníci zatím vyčkávají na vyjasnění Ouattarových kroků.

Termínový kontrakt na kakaové boby s dodáním v květnu se na burze ICE v Londýně kolem poledne prodával za zhruba 3250 dolarů (asi 58.500 Kč) za tunu. Během dopoledne jeho cena vystoupila až na 3340 dolarů, a ocitla se tak nejvýše za poslední rok. Na trhu Liffe se cena zvýšila o více než sedm procent a dotkla se 2269 liber (asi 64.975 Kč). Z Pobřeží slonoviny se na globální trh dostává skoro 40 procent celkového objemu bobů.

"Pokud je to vynucený zákaz, ceny kakaa prorazí střechu," řekl k ohlášenému zákazu analytik investiční společnosti VM Group v Londýně Gary Mead, který tak nevylučuje další silný růst cen kakaa. "Pokud to myslí (Ouattara) vážně a pokud tam mohou vynutit takové obchodní embargo, pak to narušení obchodu bude obrovské," dodal.

Jiní obchodníci ale situaci zatím hodnotí s chladnější hlavou. Kakaové boby se podle nich na trh zřejmě budou zatím dál dostávat, a to navzdory napjaté politické situaci v zemi. "Exportéři nakonec budou schopni vyvážet dál. Kakao půjde tranzitem přes Ghanu nebo jiné země, a ven se dostane," myslí si jeden z manažerů švýcarské společnosti Diapason Commodities Management, jehož cituje agentura Reuters.

Cena kakaa tak zaznamenala nejvyšší cenový skok od roku 2008. Analytici se domnívají, že za prudkým růstem ceny je především nejistota, protože není jasné, jak dlouho napjatá situace v klíčové producentské zemi potrvá. Zákaz vývozu začal platit dnes a vyhlášen byl zatím na jeden měsíc. Velkou neznámou jsou totiž Ouattarovy plány.

Nároky na prezidentský úřad si nadále dělá předchozí prezident Laurent Gbagbo. Ten má kontrolu nad infrastrukturou a přepravou kakaových bobů do vývozního přístavu. Ouattara se zákazem vývozu kakaových bobů patrně snaží Gbagba odstřihnout od zdroje příjmů.

Pobřeží slonoviny se zmítá v nejistotě od loňského 28. listopadu, kdy se konaly zmíněné prezidentské volby. Ačkoli v nich zvítězil Ouattara, jehož uznala mezinárodní komunita, jako vládce vystupuje i Gbagbo. Oba složili i přísahu a jmenovali každý svou vládu.

Do Evropy se velká část kakaových bobů z Pobřeží slonoviny dostává přes německý přístav Hamburk. Mluvčí tamního Sdružení obchodníků s kakaem ale řekl, že zákaz vývozu kakaa z Pobřeží slonoviny se zatím neprojevuje. "Dnes ráno jsme žádné známky významného ochromení vývozu nezaznamenali," řekl mluvčí, jehož citovala agentura Reuters.

"Nejsem si vědom, že by byl na nakládku vyhlášen stav force majeure (zásah vyšší mocí). Na trhu je značná nejistota, objednávky od zákazníků se ale dnes prozatím zpracovávají bez problémů," dodal. Sdružení podle něj své členy informovalo o kroku, který Ouattara vyhlásil, žádné doporučení ale nevydalo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist