Mají akcionáři právo na informace o zdravotním stavu šéfa firmy, do které vložili své peníze? Debata kolem této citlivé otázky se nyní znovu rozvířila v USA poté, kdy na "zdravotní dovolenou" odešel ředitel Applu Steve Jobs.

Mnoha akcionářům podle listu The Wall Street Journal vadí, že se omezil na velice strohé veřejné prohlášení. Nevědí, nakolik je Jobsova choroba vážná a zda se vůbec do ředitelského křesla vrátí. A pokud ne, rádi by znali alespoň okruh potenciálních kandidátů na uvolněný post.

To všechno jsou totiž informace, které mohou ovlivnit rozhodování investorů, jak s akciemi firmy naložit. Ponechat si je, prodat, nebo naopak přikoupit?

Komise je pod tlakem

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se po náhlém Jobsově odchodu ocitla pod tlakem finanční komunity, aby se k tomuto choulostivému problému postavila čelem. Netýká se totiž jenom Applu.

Dosavadní zákon ukládá firmám, s jejichž akciemi se veřejně obchoduje na burzách cenných papírů, povinnost poskytovat investorům veškerou "významnou informaci", jež by mohla ovlivnit rozhodování investorů.

Jenže o tom, co je či není "významná" informace, rozhodují představenstva. "I když komise stanovila pravidla, v jakém rozsahu mají firmy zveřejňovat informace o zdravotním stavu svých šéfů, představenstva jim vzdorují. O diagnóze prostě nechtějí mluvit s odůvodněním, že chrání soukromí svého zaměstnance," říká Ben Heineman, který přednáší správu a řízení korporací (corporate governance) a etiku podnikání na Harvardově univerzitě.

Podle něj by se měl schválit zvláštní federální zákon, jenž by "ošetřil" dlouhodobou pracovní absenci manažera ze zdravotních důvodů, jež může mít závažné dopady na firmu.

Bývalý předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy Arthur Levitt míní, že informace, které Apple zveřejnil o Jobsově odchodu na zdravotní dovolenou, jsou dostačující.

Připomíná, že Steve Jobs přerušil výkon své ředitelské funkce od roku 2004 už potřetí. "Je snadné kritizovat představenstvo. Ale člověk vlastnící akcie Applu musí být hluchý, němý a slepý, pokud neví, že Jobs trpí chorobou, která se může kdykoli znovu projevit," podotýká Levitt.

Informace o potenciálních rizicích pro investory by se měly zveřejňovat jenom v případě závažných onemocnění top manažera, míní Anne Simpsonová z kalifornského penzijního fondu Calpens, který drží asi jedno procento akcií Applu.

Nejde jenom o šéfa Applu

Jak dodává, firma Apple není zdaleka jediná v USA, kterou negativně poznamenal vážný zdravotní stav šéfa.

Kritice investorů musela před časem čelit potravinářská firma Sara Lee, jejíž ředitelka náhle odešla na zdravotní dovolenou, aniž sdělila, kdy by se mohla vrátit. Akcionáře to značně znervóznilo a představenstvo potom sdělilo, že šéfku postihla mozková mrtvice. Barnesová loni v srpnu odstoupila.

Řediteli pojišťovny AIG Robertu Benmoschemu lékaři loni v říjnu diagnostikovali rakovinu. Veřejně odmítl říci, o jaký druh jde, s odůvodněním, že by to vyvolalo zbytečné spekulace. Bývalý šéf řetězce McDonald´s Charlie Bell po operaci nádoru v roce 2004 podstoupil silnou chemoterapii. Během ní se musel o výkonné pravomoci dělit s předsedou správní rady Andrewem McKennem.

 

Peníze a etika

Práva investorů

Z právního hlediska je zřejmé, že firma, s jejímiž akciemi se veřejně obchoduje, má povinnost sdělit investorům vše podstatné, co ovlivňuje jejich rozhodování.

Například informovat o odvolání ředitele či jeho úmrtí. Ale co v případě dlouhé, vážné choroby? Mlžení kolem zdravotního stavu firemního "vizionáře" může srazit hodnotu společnosti na burze. Ale zároveň je třeba ctít právo jednotlivce na soukromí, říkají američtí experti na etiku.

Informace o zdraví

Společnosti v USA nejsou povinny zveřejňovat informace o zdravotním stavu top manažera, dokud choroba vážně neohrožuje jeho schopnost vykonávat svěřenou funkci. Jakmile tato situace nastane, musejí akcionářům "zazvonit na poplach".

Když je šéf nemocen  Steve Jobs (vlevo) si musel vzít zdravotní dovolenou od roku 2004 už potřetí. Robert Benmosche (vpravo dole), šéf pojišťovny AIG, od října podstupuje chemoterapii, ale dál řídí. Brenda Barnesová, šéfka potravinářské společnosti Sara Lee, musela ze zdravotních důvodů skončit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist