Nedostatečná aktivita vlády Spojených států ohledně růstu rozpočtového deficitu zvyšuje pravděpodobnost negativního výhledu hodnocení dlouhodobých závazků země, které jsou nyní na nejvyšším stupni AAA, varovala ve čtvrtek večer Moody's Investors Service.
"Pravděpodobnost přiřazení negativního výhledu v příštích dvou letech se zvyšuje," uvedla agentura, i když dodala, že bezprostřední nebezpečí změny ratingu nehrozí. "Časový rámec pro takový krok se významně zkracuje," dodala.
Upozornění Moody's přišlo ve stejný den, kdy agentura Standard & Poor's snížila rating Japonska o jeden stupeň na "AA-" a Mezinárodní měnový fond varoval před rostoucími rozpočtovými schodky v obou státech.
Moody's nyní rozšířila argumenty ze své prosincové zprávy, ve níž uvedla, že prodloužení daňových úlev původně schválených administrativou prezidenta George W. Bushe zvyšuje riziko, že výhled ratingu USA během dvou let může spadnout na stupeň negativní.
Dluh jako Otesánek
Rozpočtový schodek Spojených států v relativně krátkém časovém období narostl na 8,8 procenta z pouze jednoho procenta v roce 2007, vlivem podpůrných opatření ekonomiky a záchrany finančního systému. "Americký veřejně obchodovatelný dluh dnes dosahuje bezmála 9 bilionů dolarů, z toho více než polovina je v držení zahraničních investorů," upozornil server Patria Online.
Koncem loňského roku již americký státní dluh vzrostl na rekordních 14 bilionů dolarů (zhruba 260 bilionů Kč). Za posledních sedm měsíců přitom vzrostl o rovný bilion dolarů. Dluh se tak rychle blíží stropu zhruba 14,3 bilionu dolarů, který americké vládě na vypůjčování schválil Kongres.
„Většina zemí s nejvyšším ratingem disponuje plánem v příštích několika letech vytrvale snižovat schodek,“ vzkázala Moody’s Američanům.
Ratingu neprospívá ani politické rozdělení sil v Kongresu
Agentura dodala, že nové složení amerického Kongresu, ve kterém mají v dolní komoře většinu republikáni a v horní komoře demokraté, snižuje šance na dosažení dohody ohledně rozpočtových škrtů.
"Nedávné trendy a zvláště výhled vládní finanční metriky indikují, že úroveň rizika (ratingu Spojených států), přestože stále malá, roste a zřejmě bude růst i nadále v příštích několika letech," uvedla Moody's.
Moody's se rovněž obává, že některá úsporná opatření navržená Národní komisí pro fiskální odpovědnost a reformu nebudou schválena.
„Vlivem finanční a ekonomické krize se trajektorie vývoje dluhu USA zhoršila více, než kdykoli předtím" uvedla Moody's s tím, že očekává "seriózní snahu", která povede k redukci rozpočtového deficitu a kontrole vládních výdajů.
V opačném případě by mohly výnosy na amerických 10letých dluhopisech vylétnout nad 5 procent ze současných 3,4 procenta,“ uvedla rovněž agentura.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist