Suez pod egyptským palcem

Suezský průplav

Prochází jím spolu s se souběžným ropovodem 2,6 % světové produkce ropy, příjmy z poplatků za průjezd lodí v roce 2009 byly zhruba 5 miliard dolarů. Pokud by byl průplav uzavřen prodloužila by se cesta s ropou ze středního Východu do USA o 10 dní a do Severní Evropy o 18 dní.

Nepokoje v Egyptě jsou novým motorem, který vyvola na finančních trzích paniku. Cena ropy dosáhla hranice 100 dolarů za barel, tedy dvouletého maxima. Spekulanti předvídají růst ceny obilí. Část investorů opouští rozvíjející se trhy včetně těch středo- a východoevropských. Klesají i burzy v arabských zemích.

ON-LINE REPORTÁŽ:
Sledujeme průběh protestního "milionového" pochodu - ZDE

A potvrzením špatné ekonomické situace je klesající rating. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v úterý zhoršila zemi hodnocení úvěrové spolehlivosti. Navázala tím na pondělní krok agentury Moody's a stejně jako ona snížila i S&P své ratingy o jeden stupeň.

"Podle našeho názoru poškodí pokračující politická nestabilita a nepokoje ekonomický růst Egypta a negativně ovlivní jeho veřejné finance," uvedla agentura.

Už téměř týden trvající nepokoje v této nejlidnatější arabské zemi vyvolávají zatím "jen" paniku, ale brzy mohou nastat skutečné problémy.

Kritický Suez

Investory vylekala nejistota. Cena ropy stoupla v obavě, že nepokoje mohou přerušit dopravu ropy Suezským průplavem. Tím sice proudí jen 2,6 procenta světové produkce, ale poptávka a nabídka je momentálně vyrovnaná, a tak bude znát každé, byť jen možné zakolísání dodávek její ceny. Tankery s ropu by sice mohly místo Suezem jet z Perského zálivu do Evropy a USA kolem Afriky, ale cesta by se výrazně prodloužila a prodražila.

Momentálně není pravděpodobné, že by byl průplav uzavřen, tvrdí analytici z investiční banky Barclays Capital.To potvrdila v úterý i Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní světový ropný trh kvůli nepokojům v Egyptu žádnou mimořádnou situaci nezažívá, kdyby však nastaly poruchy, byl by to pro mezinárodní organizace odběratelů a producentů ropy důvod k zásahu.

"Pokud dojde k poruše, měli bychom jednat," řekl Tanaka agentuře Reuters. Vedle své organizace tím myslel zejména Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která nyní odmítá zvýšit těžbu, protože na trhu žádné problémy nevidí. "Chtěli bychom, aby byla OPEC flexibilnější," řekl Tanaka a dodal, že Suezský průplav a ropovod Sumed, který spojuje přístav Suez se severním pobřežím Egypta, pokračují v běžném provozu. Dodal, že i kdyby byl průplav uzavřen, nevznikl by na trhu fyzický nedostatek, pouze by se zvýšily náklady na přepravu ropy. Správa průplavu dnes oznámila, že nepokoje na provoz kanálu žádný vliv nemají.

Suez jako hrozba Západu

V případě, že by se nakonec k moci v Egyptě dostal radikální islamistický režim, mohl by použít hrozby uzavření průplavu k vydírání Západu, tvrdí.

Takový vývoj je, vzhledem k tomu, že nejsilnější opoziční egyptskou stranou je islamistické Muslimské bratrstvo, velmi pravděpodobný. Existují i obavy, že se nepokoje mohou přelít z Egypta do ropných monarchií v Perské zálivu. Ostatně, Egypťané se inspirovali nedávnými událostmi v Tunisku.

Země Zálivu závisí na provozu egyptských rafinerií, které mohou poškodit drancující davy. Nebo utrpí nedostatkem západních techniků, z nichž část už z Egypta odjela. I z toho důvodu reagovaly tamní burzy několikaprocentním poklesem.

Ohrožena je ale i izraelská ekonomika, kam vyváží Egypt svůj zemní plyn. Kdyby se k moci dostali islamisté, dodávky by okamžitě ukončili.

Zásah do střední Evropy

Egypt, který je největším dovozcem obilí na světě, může ovlivnit i světové ceny potravin. Jedním z důvodů, proč vypukly současné nepokoje, byla právě jejich vysoká cena. Ať se dostane v Egyptě nakonec k moci kdokoliv, zvýší dotace na potraviny. Výsledkem bude vyšší spotřeba a tudíž i větší dovoz.

Podobně se zachovají, v obavě před možnými protesty, i další arabské země. Například Kuvajt už odsouhlasil pro své občany program dotací potravin ve výši pěti miliard dolarů. Na to může zareagovat Čína, které díky vysoké ceně potravin roste inflace, varoval Andy Lynch, analytik z anglického investičního fondu Schroders. Mohlo by to vést k omezení vývozu potravin z Číny, a tím opět posílit celosvětový růst cen.

Tento vývoj ale nastane spíše v řádu týdnů než dní. Mnohem rychlejší je vliv nepokojů na trh s bavlnou, jejíž cena se za poslední rok zdvojnásobila. Egypt je jedním z hlavních světových vývozců bavlny a pokračující problémy by mohly vést k růstu cen textilu.

Nejistota kolem vývoje v Egyptě měla vliv i na akcie a měny ve střední a východní Evropě. Oslabily maďarský forint i česká koruna. Investoři totiž často hází všechny státy označované jako rozvíjející se země do jednoho pytle.

Problémy v Egyptě zasáhly celý region a posunuly se dál. Jen proto, že lidé panikaří, prohlásil David Marcus z investiční společnosti Evermore Global Advisors.