Šéfka České pošty Marcela Hrdá by měla odejít z funkce ke konci února. Ministr vnitra Radek John jí vyčítá nekoncepčnost, rušení poboček a podcenění přípravy na transformaci ze státního podniku na akciovou společnost. John to v pátek oznámil v tiskové zprávě. Hrdá nicméně řekla ČTK, že rezignaci nepodala a s Johnem jedná o své budoucnosti v České poště.
"Jednám o ukončení činnosti generální ředitelky Marcely Hrdé na základě její žádosti ukončit spolupráci dohodou ke dni 28. února 2011. Zároveň připravuji nezávislé výběrové řízení na pozici generálního ředitele České pošty," uvedl John ve svém prohlášení. Dohoda o ukončení spolupráce má být podle mluvčího ministerstva Vladimíra Řepky podepsána během několika dnů.
Podle Hrdé musí být manažer státem vlastněné firmy připraven na to, že se jeho pozice může změnit každým okamžikem. "Jsem ráda, že nyní má Česká pošta za sebou velice úspěšný rok, v jehož průběhu se podařilo významně ušetřit v oblasti nákladů, rozpohybovat obchod a definovat dlouhodobou vizi České pošty. V roce 2010 jsme měli neočekávaně dobré výsledky, a to je ta nejlepší vizitka celého managementu," uvedla pro ČTK.
Podle informací HN ve vedení České pošty vystřídá bývalý šéf společnosti Foxconn Miloslav Rut. Ten už v České poště pár týdnů působí jako Business Development manager. Tato funkce však nemá žádný konkrétní význam. Osmačtyřicetiletý Rut je od konce loňského roku na České poště jen "zaparkován" s tím, že Hrdou časem vystřídá.
O jeho nástupu do čela podniku se mezi lidmi seznámenými s děním v České poště intenzivně mluvilo už v půli ledna. Ministr vnitra Radek John však odstupující ředitelku Hrdou ještě před deseti dny ujišťoval, že žádnou výměnou ve vedení firmy nechystá. Ruta se zatím HN kontaktovat nepodařilo.
Hrdá: Státní manažer musí být ve střehu
Dohoda o ukončení spolupráce má být podle mluvčího ministerstva Vladimíra Řepky podepsána během několika dnů.
Podle Hrdé musí být manažer státem vlastněné firmy připraven na to, že se jeho pozice může změnit každým okamžikem. "Jsem ráda, že nyní má Česká pošta za sebou velice úspěšný rok, v jehož průběhu se podařilo významně ušetřit v oblasti nákladů, rozpohybovat obchod a definovat dlouhodobou vizi České pošty. V roce 2010 jsme měli neočekávaně dobré výsledky, a to je ta nejlepší vizitka celého managementu," uvedla pro ČTK.
Nového generálního ředitele má podle Johnova pátečního vyjádření vybrat výběrová komise. "Jednám tedy o ukončení činnosti generální ředitelky Marcely Hrdé na základě její žádosti ukončit spolupráci dohodou ke dni 28. února 2011. Zároveň připravuji nezávislé výběrové řízení na pozici generálního ředitele České pošty," uvedl John v prohlášení.
Výběrové řízení na pozici generálního ředitele má být podle Johna vypsáno v nejbližších dnech. Současně chce začít řešit personální otázky v nižším managementu.
Výběrovou komisi chce John složit z odborníků. Chce oslovit například náměstka ministerstva financí Zdeňka Zajíčka, který v minulosti například vedl dozorčí radu pošty. "Složení výběrové komise budu konzultovat s premiérem (Petrem) Nečasem, abychom hned od počátku předešli jakýmkoliv pochybnostem," uvedl John.
Hrdou do čela pošty na konci roku 2009 jmenoval ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD). Před tím čtyři roky působila ve vrcholových pozicích ve společnosti Letiště Praha.
Na jejím postu ji do té doby, než bude vybrán její nástupce nahradí Johnův ekonomický náměstek Jiří Franc. "Ten již úspěšně provedl stabilizaci rozpočtů resortu vnitra, policistů a hasičů v podmínkách krizového řízení. Jeho pověření zastupovat zájmy zakladatele začíná dneškem, tedy 4. únorem 2011," uvedl John.
Poště loni klesl zisk před zdaněním z předchozích 661 milionů na 250 až 280 milionů. Firma s 34.400 zaměstnanci a 3350 pobočkami chce letos investovat 2,275 miliardy korun, což je o jednu miliardu více než loni.
Prohlášení ministra vnitra k současné situaci ve vedení České pošty
Současnému vedení České pošty vyčítám zejména nekoncepčnost, rušení poboček a podcenění přípravy na transformaci ze státního podniku na akciovou společnost. Jednám tedy o ukončení činnosti generální ředitelky Marcely Hrdé na základě její žádosti ukončit spolupráci dohodou ke dni 28. února 2011. Zároveň připravuji nezávislé výběrové řízení na pozici generálního ředitele České pošty.
Nekoncepčnost stávajícího vedení dokumentuje odmítnutí jejího střednědobého plánu do roku 2015, kterému chybí promyšlená strategie podniku Česká pošta v situaci razantního poklesu poptávky po listovních službách.
Rušení poboček je doposud spíše vedeno okamžitým ekonomickým tlakem, a ne promyšlenou strategií. Rušení nectí potřeby podniku a reálně hrozilo, že by Česká pošta prohospodařila svoji obrovskou devizu v podobě husté sítě svých „prodejních“ míst. Musíme spíše hledat produkty a služby pro unikátní sít České pošty, než abychom je zbrkle, bez rozmyslu rušili. Stávajícímu vedení vyčítám i nedostatečnou komunikaci se samosprávami, které byly často přehlíženy.
Dochází i k podcenění přípravy na transformaci ze státního podniku na akciovou společnost tak, aby Česká pošta byla připravena na liberalizaci po roce 2013.
Na základě výše uvedeného připravuji nezávislé výběrové řízení na pozici generálního ředitele České pošty. To bude vypsáno v nejbližších dnech. Současně s tím začneme řešit personální otázky v nižším managementu.
Výběrovou komisi chci složit opět z odborníků. Chci oslovit například náměstka Ministerstva financí Zdeňka Zajíčka, jako profesionálního státního úředníka s dlouholetou zkušeností s eGovernmentem. Jsem přesvědčen, že zástupce Ministerstva financí při procesu výběru generálního ředitele nesmí chybět i z důvodu připravované transformace ČP na akciovou společnost. Složení výběrové komise budu konzultovat s premiérem Nečasem, abychom hned od počátku předešli jakýmkoliv pochybnostem.
Vzhledem k závažnosti problematiky jsem pověřil zastupováním zájmů zakladatele České pošty (Ministerstva vnitra) mého ekonomického náměstka Jiřího France. Ten již úspěšně provedl stabilizaci rozpočtů resortu vnitra, policistů a hasičů v podmínkách krizového řízení. Jeho pověření zastupovat zájmy zakladatele začíná dneškem, tedy 4. únorem 2011.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist