Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy chtějí, aby se v březnu uskutečnil mimořádný summit eurozóny. Navrhli společně také posílení ekonomické a fiskální koordinace v EU.

"Chceme posílit konkurenceschopnost Evropy a její ekonomiku. Chceme, aby se různé evropské ekonomiky sbližovaly," prohlásil Sarkozy před novináři.

Oba lídři vyzvali unijního prezidenta Hermana Van Rompuye, aby vedl konzultace se členskými státy EU tak, aby bylo možné se dohodnout na širším balíčku reforem pro předcházení krizím a pro podporu konkurenceschopnosti a hospodářského růstu na summitu EU v březnu.

"To znamená, že se budeme muset nejprve dohodnout v rámci eurozóny," řekla Merkelová. Německo a Francie v pátek na summitu v Bruselu předložily zejména partnerům z eurozóny návrh, aby společně s nimi přijali "pakt konkurenceschopnosti", přijmout by se podle jejich vize měl do konce března.

EU podle návrhu paktu, který má ČTK k dispozici, už podnikla kroky pro zachování finanční stability a na podporu návratu k růstu. Státy by ale měly jít ještě dál a zavázat se mimo jiné ke stabilitě veřejných financí a k zavedení měření investic do výzkumu a vzdělávání a měření cenové konkurenceschopnosti. Unijní státy by se také měly podle návrhu paktu snažit o vytvoření jednotné porovnávací základny pro podnikové daně.

Evropská komise by pak měla po 12 měsících připravit zprávu o tom, jak jsou navrhovaná opatření prováděna a přijmout doporučení. Kromě toho se bude zkoumat zavedení možných sankcí pro případ, že kritéria nebudou dodržována či se nebudou závazky plnit.

Lídři EU se budou od pátku věnovat energetice v Evropě a problémům eurozóny. Jednání prvního dne ale zastínily problémy Egypta, kdy představitelé unie společně odsoudili násilí a vyzvali k urychlenému zavedení demokratických reforem.

Nečas označil plán Francie a Německa za politického yettiho

Český premiér Petr Nečas označil plán pro dlouhodobější řešení dluhových krizí eurozóny, o němž by dnes mělo Německo a Francie informovat partnery v EU, za yettiho, kterého zatím nikdo neviděl. Praha podle něj chce nejprve počkat na konkrétní návrhy. Ty pak hodlá analyzovat před tím, než se k nim blíž vyjádří.

"Řekl bych, že je to určitý druh politického yettiho. Každý o něm hovoří, ale nikdo ho neviděl," řekl premiér. Podle médií Německo a Francie dohodly plán, který by měl směřovat k fiskální unii v rámci eurozóny. Jde prý třeba o harmonizaci firemních daní či větší prohloubení dalších politik.

Na summitu se bude jednat mimo jiné i o posílení záchranného fondu na pomoc zemích eurozóny v potížích. Toto posílení ale Německo dává do souvislosti s nutností širšího řešení, které by měl přinést zmiňovaný plán.

V médiích se o těchto návrzích píše jako o "paktu pro konkurenceschopnost". Směřovat by prý měly třeba k tomu, že by měl v EU platit společný věk odchodu do důchodu v 67 letech. Ve Francii přitom nedávno byl věk odchodu do penze zvýšen z 60 na 62 let, což tehdy vyvolalo ostré protesty.

Vize údajně počítají také se zakotvením toho, že není možné mít rozpočty s většími deficity. To už platí v Německu, kde by od roku 2016 neměl případný schodek být vyšší než 0,35 procenta HDP.

"Zatím známe tyto návrhy pouze z německého tisku. Oficiálně, ani neoficiálně nebo neformálně s nimi nikdo nebyl seznámen, takže my si velmi trpělivě vyslechneme tyto názory," podotkl Nečas.

"To, že musí veřejné finance reagovat, například na demografický vývoj, že se musí zvyšovat věk odchodu do důchodu a podobně, to jsou věci, o kterých my jsme přesvědčeni dlouhodobě," řekl Nečas. "Na druhou stranu to, zda se mají harmonizovat korporátní daně, to já bych považoval za krok, který je velmi špatný," dodal.

V otázce případné koordinace sociálních dávek či důchodů je český premiér skeptičtější. "Umím si to představit jen velmi těžko," řekl s tím, že každá země má vlastní specifický systém. "Představa, že bychom všichni nosili boty stejné velikosti, není příliš rozumná," řekl.