Původně měly do Česka přitáhnout zahraniční kapitál. Místo toho je využívají české firmy, aby zaplatily méně na daních. Investičních fondů kvalifikovaných investorů, které jsou určeny pouze pro velké zkušené investory, v Česku rychle přibývá. Zakládají si je však hlavně developeři a obchodníci s nemovitostmi, kteří přes ně zaplatí jen daň ve výši pět procent z příjmu namísto standardních 19. Svůj fond má například Central Group, Metrostav nebo developer Eube.

Fondový boom nastal v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy jich vzniklo hned 13 z celkových 47. Další fondy se chystají. "Ze strany investorů cítíme výrazně zvýšenou poptávku," řekl Pavel Doležal z firmy Avant, která fondy zakládá na klíč. Už jich má na kontě šest a letos chystá další desítku.

Celá věc funguje tak, že investor vloží nemovitost do majetku fondu. Příjmy z jejího pronájmu či prodeje se pak stanou výnosem fondu a ten se zdaní pěti procenty. Je to výhodnější než podnikat přes firmu, kde se příjmy zdaňují 19 procenty. Vyplatí se to však jen velkým investorům, kteří vydělávají desítky milionů ročně. Roční náklady na správu fondu se pohybují ve stovkách tisíc. Do fondů lze vkládat kromě nemovitostí i komodity, cenné papíry či pohledávky.

K fondům je nahnaly Kalouskovy kontroly

Příčinou vysoké poptávky po fondech může být to, že se zkomplikovalo obcházení daní přes zahraničí. Finanční úřady totiž vloni zesílily kontroly přeshraničních transakcí, kdy firmy pomocí předražených či fiktivních faktur vyvádějí zisk do zemí s nižší daní. Právě pro takový přečin je vyšetřován developer Central Group.

Oblibu fondů tak nedokázala utlumit ani snaha státu daňové machinace omezit. Vloni na podzim ministerstvo navrhovalo srovnat daňovou zátěž fondů s firemní daní na 19 procent, ale změna ze zákona na poslední chvíli vypadla. Díky zmařenému pokusu získali investoři minimálně dva roky času. "Pokud bude návrh zákona znovu předložen, pak bude účinný nejdříve v roce 2013. Snaha narovnat podmínky ale stále trvá," upozornil Stanislav Špringl z odboru legislativy daně z příjmu ministerstva. Fondy spravují desítky miliard a státu na daních unikají stovky milionů.

Odpůrci omezení upozorňují, že v případě zvýšení daně by odtekly do ciziny desítky miliard korun. Podle ČNB dnes tyto fondy spravují asi 45 miliard.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist