Čerpání fondů

782,2 mld. Kč
Celková alokace v letech 2007–2013

964,9 mld. Kč
prostředky ve 43 675 podaných žádostech

433,3 mld. Kč
celková částka dosud schválených projektů

204,6 mld. Kč
bylo dosud proplaceno příjemcům dotací

Česko bude mít k dispozici od roku 2014 v evropských fondech pravděpodobně míň peněz než nyní. Důvodem je hlavně vyšší výkon tuzemské ekonomiky. Na tiskové konferenci to v úterý řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. V současném programovém období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu kolem 26,7 miliardy eur. Pro další sedmileté období v letech 2014 až 2020 se však odhaduje, že do Česka přiteče méně.

Ministerstvo ve svém výhledu předpokládá celkovou alokaci ve výši 782,2 miliardy korun. Z této částky byly dosud podle MMR schváleny programy ve výši 55 procent celkové alokace. "To ve finančním vyjádření činí 430 mld. Kč. Z toho už na účty příjemců bylo poukázáno více než 200 mld. Kč," uvedlo ministerstvo na svých stránkách.

O budoucím rozpočtu EU se však v Bruselu teprve jedná, mluvit o konkrétních částkách je tak zatím podle náměstka předčasné. "Budeme se snažit, aby byl pro nás propad přijatelný," poznamenal Braun. Jasno o budoucím rozpočtu unie bude až na konci roku 2012.

"Nejdříve je nutné vyřešit, co vůbec chceme podporovat, a pak teprve, jakým způsobem. To znamená, že nejdříve je nutné se v rámci České republiky shodnout na několika hlavních prioritách nasměrování evropských prostředků, a pak teprve lze řešit, pomocí jakých nástrojů bude nejefektivnější prostředky použít,“ říká ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Méně dotačních programů

V příštím období chce mít Česko pro čerpání dotací jednodušší administrativu i menší počet operačních programů. "V novém období chceme mít systém s podstatně menším počtem programů než teď," řekl Jankovský.

V červenci dostane vláda od MMR přesnější návrh priorit, na které bude chtít peníze z Bruselu v období 2014 až 2020. Dotace by měly směřovat dál hlavně na rozvoj hospodářsky slabších regionů.

„Ve spolupráci s ministerstvem financí jsme předložili vládě už dva balíčky legislativních zjednodušení. Snažíme se pro příští období standardizovat jednotlivé procesy, k nimž při realizaci programů a projektů dochází. Důležité je z našeho pohledu snížit administrativní zátěž příjemců a zjednodušit některé postupy,“ dodal Braun.

Ministr také uvedl, že vláda možná dostane v dubnu na stůl návrh MMR na přesun peněz mezi operačními programy, které mají problémy s čerpáním dotací z evropských fondů. "Nyní probíhá věcná analýza, až pak bude jasné, kam a v jakém objemu peníze případně přesuneme," řekl Jankovský.

Česko: čistý příjemce

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 47,3 miliardy korun více, než do něj odvedla. Od vstupu Česka do EU jde o nejlepší výsledek. Loni ČR obdržela z unijního rozpočtu 84,4 miliardy korun a odvedla do něj 37,1 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Za nárůstem stálo zejména rostoucí čerpání ČR z rozpočtu EU, zatímco odvody Česka do evropského rozpočtu se zvyšují mírným tempem.

"V loňském roce jsme dosáhli nejlepšího výsledku od vstupu do EU. Jsem potěšen, že se neustále zlepšuje čerpání z evropských fondů," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Grafika: Rozdělení prostředků z fondů EU (eur na jednoho obyvatele)