Čerpání fondů

782,2 mld. Kč
Celková alokace v letech 2007–2013

964,9 mld. Kč
prostředky ve 43 675 podaných žádostech

433,3 mld. Kč
celková částka dosud schválených projektů

204,6 mld. Kč
bylo dosud proplaceno příjemcům dotací

Česko bude mít k dispozici od roku 2014 v evropských fondech pravděpodobně míň peněz než nyní. Důvodem je hlavně vyšší výkon tuzemské ekonomiky. Na tiskové konferenci to v úterý řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. V současném programovém období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu kolem 26,7 miliardy eur. Pro další sedmileté období v letech 2014 až 2020 se však odhaduje, že do Česka přiteče méně.

Ministerstvo ve svém výhledu předpokládá celkovou alokaci ve výši 782,2 miliardy korun. Z této částky byly dosud podle MMR schváleny programy ve výši 55 procent celkové alokace. "To ve finančním vyjádření činí 430 mld. Kč. Z toho už na účty příjemců bylo poukázáno více než 200 mld. Kč," uvedlo ministerstvo na svých stránkách.

O budoucím rozpočtu EU se však v Bruselu teprve jedná, mluvit o konkrétních částkách je tak zatím podle náměstka předčasné. "Budeme se snažit, aby byl pro nás propad přijatelný," poznamenal Braun. Jasno o budoucím rozpočtu unie bude až na konci roku 2012.

"Nejdříve je nutné vyřešit, co vůbec chceme podporovat, a pak teprve, jakým způsobem. To znamená, že nejdříve je nutné se v rámci České republiky shodnout na několika hlavních prioritách nasměrování evropských prostředků, a pak teprve lze řešit, pomocí jakých nástrojů bude nejefektivnější prostředky použít,“ říká ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Méně dotačních programů

V příštím období chce mít Česko pro čerpání dotací jednodušší administrativu i menší počet operačních programů. "V novém období chceme mít systém s podstatně menším počtem programů než teď," řekl Jankovský.

V červenci dostane vláda od MMR přesnější návrh priorit, na které bude chtít peníze z Bruselu v období 2014 až 2020. Dotace by měly směřovat dál hlavně na rozvoj hospodářsky slabších regionů.

„Ve spolupráci s ministerstvem financí jsme předložili vládě už dva balíčky legislativních zjednodušení. Snažíme se pro příští období standardizovat jednotlivé procesy, k nimž při realizaci programů a projektů dochází. Důležité je z našeho pohledu snížit administrativní zátěž příjemců a zjednodušit některé postupy,“ dodal Braun.

Ministr také uvedl, že vláda možná dostane v dubnu na stůl návrh MMR na přesun peněz mezi operačními programy, které mají problémy s čerpáním dotací z evropských fondů. "Nyní probíhá věcná analýza, až pak bude jasné, kam a v jakém objemu peníze případně přesuneme," řekl Jankovský.

Česko: čistý příjemce

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 47,3 miliardy korun více, než do něj odvedla. Od vstupu Česka do EU jde o nejlepší výsledek. Loni ČR obdržela z unijního rozpočtu 84,4 miliardy korun a odvedla do něj 37,1 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Za nárůstem stálo zejména rostoucí čerpání ČR z rozpočtu EU, zatímco odvody Česka do evropského rozpočtu se zvyšují mírným tempem.

"V loňském roce jsme dosáhli nejlepšího výsledku od vstupu do EU. Jsem potěšen, že se neustále zlepšuje čerpání z evropských fondů," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Grafika: Rozdělení prostředků z fondů EU (eur na jednoho obyvatele)

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist