Stanislav Lachman alias "pan ETA" odešel do designérského nebe. Ve věku nedožitých 90 let zemřel 5. února v Jablonci nad Nisou.
Jeho dílo znamenalo v českém designu totéž, co představuje Josef Lada pro české malířství. Ladovi se povedlo vytvořit pravzor české krajiny, pohádkové zimy nebo venkovské pohody, s nimiž se každý může ztotožnit.
Lachman zase navrhl vysavače, mixéry či fény, které po celou druhou polovinu minulého století patřily k výbavě drtivé většiny českých domácností.
Na kontě Stanislava Lachmana je autorství přes 1200 návrhů průmyslových výrobků, z nichž se tři čtvrtiny opravdu realizovaly. Designérem na plný úvazek se stal v roce 1952 – tehdy nastoupil do Kovotechny, konstrukčního a vývojového ústavu pro všechny národní podniky, které se zabývaly výrobou spotřebního zboží.
Podle jeho návrhů vyráběli zejména v podniku Elektro Praga Hlinsko (dnes ETA – pozn. red.), Novoborských strojírnách a různých výrobních družstvech, celkem asi v osmi desítkách závodů. V roce 1971 přešel do podniku Prago-Union, od roku 1982 byl hlavním designérem v UTRIN Praha.
V roce 2001 byla v Národním technickém muzeu v Praze realizována retrospektivní výstava jeho výrobků a roku 2006 byl za celoživotní dílo uveden Akademií designu České republiky do Síně slávy Czech Grand Design.
Mezi nejznámější realizované návrhy se řadí páková baterie ovládaná nohou z roku 1948, kuchyňský mixér z roku 1954, elektrický vysoušeč vlasů EM 521 z roku 1956 a žehlička ETA 211 s několika novátorskými patentovanými řešeními – kosodélníkovou žehlicí plochou a odkládáním na bok z roku 1973.
Designérské milníky Stanislava Lachmana
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist