Kypr si za své sídlo zvolila řada původně českých firem a investičních skupin. Patří mezi ně například Seznam.cz, J&T, RPG nebo KKCG Industries. Obliba Kypru roste na úkor ostatních evropských daňových rájů, zejména Nizozemska, ale které má stále lepší image než Kypr.
TOP 5 daňových rájů podle českých firem:
1. Nizozemsko (4.519 firem)
2. Kypr (1.550)
3. Lucembursko (1.254)
4. Britské Pan. ostrovy (422)
5. Seychely (330)
Kypr není jen oblíbenou turistickou destinací českých občanů, ale i místem, kam Češi nejčastěji převádějí své firmy, aby platili menší daně.
Evropská unie hlásá, že chce daně v členských státech takzvaně harmonizovat, zjednodušeně řečeno, aby daňová zátěž ve všech zemích byla takřka stejná. Přesto několik členů EU, například Kypr, je daňovým rájem.
Dokonce každá druhá nově založená "česká" firma, která sídlí v daňovém ráji, je zapsána právě na Kypru. Loni českým firmám přibylo 281 vlastníků z daňových rájů, z Kypru 139. Vyplývá to ze statistik České kapitálové informační agentury (ČEKIA).
Skutečných českých firem v daňových rájích je mnohem víc, jelikož statistiky pokrývají jen společnosti, které jsou zapsány v obchodním rejstříku, tudíž mají v Česku dceřinnou společnost.
Češi ukrývají peníze v Lichtenštejnsku. Stát na ně kvůli jižní Moravě nedosáhne - čtěte ZDE
Daňové ráje už Čechy zcela neochrání. Stát dohodl první výměny dat - čtěte ZDE
České úřady častěji pokutují nadnárodní firmy za krácení daně - čtěte ZDE
V číslech tedy chybí například firmy poskytující poradenské a další služby nebo distribuční společnosti. "Sídlem společnosti v zahraničí se tyto společnosti vyhnou zdanění v České republice bez toho, aby byl jakkoli omezen jejich podnikatelský zájem," uvedl daňový analytik Viktor Hába ze společnosti Akont.
"Zájem o Kypr roste dlouhodobě a předpokládám, že jeho vrchol teprve nastane. Na Kypru lze založit stejně výhodný holding jako v Nizozemsku nebo Lucembursku, ale za mnohem nižších nákladů," řekl Hába.
Kyperské firmy neplatí žádné daně z vyplacených dividend, za prodej obchodních podílů či z obchodu s cennými papíry. Navíc jsou i nižší daňové sazby - daň z příjmu právnických osob je na úrovni 10 procent (v ČR 19 %), nejvyšší sazba DPH dosahuje 15 % (ČR 20 %).
Nejen kvůli daním, ale i arbitrážím
Platit co nejnižší daně není jedinou motivací odchodu firem na Kypr. Zahraniční firmy se totiž při změně českých zákonů mohou bránit u mezinárodních arbirtáží a žádat své investice, nacož firmy se sídlem v Česku nemají právo.
Česko čekají potíže. Zahraniční solárníci se spojují v právním tažení proti státu - čtěte ZDE
Pěst státu dopadla na solárníky. Daň odsála z jejich tržeb prvních 135 milionů - čtěte ZDE
Momentálně z toho těží "kyperští" majitelé solárních elektráren, kteří po státu budou žádat miliardy. České firmy mohou doufat, že Ústavní soud nový zákon zruší.
Anonymita
Pokud však chce být vlastník firmy utajen, Kypr či Nizozemsko nejsou správná volba. K tomu slouží spíše exotická místa jako Seychely, Panama, Bahamy, Belize nebo Bermudské ostrovy. Přinášejí záruku anonymity, ale často nepřinášejí žádné daňové výhody. I proto táhnou o poznání méně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist