Česko se v loňském roce stalo evropskou i světovou mocností ve využití solární energie. Instalovaný výkon nových solárních elektráren byl v roce 2010 čtvrtý největší v Evropské unii a překročil 1000 megawattů (MW). Čechy předstihli jen těsně Španělé, výrazně Italové, a především Němci – výkon jejich nově vybudovaných fotovoltaických elektráren dosáhl téměř 7000 megawattů. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnila Evropská asociace fotovoltaického průmyslu (EPIA).
"Růst fotovoltaiky byl v roce 2010 úchvatný. Propad nákladů, velký zájem investorů a pokračující politická podpora přispěly k tomu, aby se fotovoltaika stala zelenou technologií číslo jedna v celé Evropě," komentoval výsledky statistik prezident EPIA Ingmar Wilhelm.
Nepřipojené elektrárny
V celkové instalované kapacitě patří Česku čtvrté místo v Evropě, ke konci loňského roku podle Energetického regulačního úřadu byly připojeny a licencovány fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 1820 megawattů. Řada elektráren však zatím nebyla připojena k síti.
Tabulce suverénně vévodí Německo s více než 16 000 MW, následováno je Itálií a Španělskem, kde však není výkon fotovoltaických elektráren o moc větší než v Česku.
EPIA nicméně očekává, že pro ČR byl růst ve využívání solární energie nadlouho poslední, protože politici seškrtali podporu investorům do výstavby nových elektráren.
"Česká republika zažila obrovské vzepětí, ale to nejspíš ovlivní fotovoltaiku v zemi v příštích měsících a letech tím nejhorším způsobem," uvedla asociace.
Využívání solární energie ve zbytku Evropské unie nicméně poroste i nadále bez ohledu na vývoj v Česku. Investoři přitom v loňském roce v EU instalovali elektrárny o výkonu celkem 13 000 MW a celkový výkon dosahuje již 28 000 MW. V přepočtu tak fotovoltaické elektrárny dodávají elektřinu zhruba deseti milionům domácností v evropské sedmadvacítce.
EU je jasným globálním lídrem ve využití solární energie. Jen v Česku například loni vznikly fotovoltaické elektrárny s větším výkonem než v Japonsku či ve Spojených státech, proti nimž je česká ekonomika "trpaslíkem". ČR se blíží jen výkon instalovaný v Japonsku, jenž dosahuje téměř 1000 MW, v USA je to 700 až 800 MW. Čechům tak teoreticky patří nejen třetí místo v EU, ale i v celém světě.
V USA by měla přibližně v roce 2013 začít fungovat obří solárně-termální elektrárna v Mohavské poušti, s celkovým výkonem 1000 MW. Má jít o čtyři bloky obřích zakřivených zrcadel vysokých až 192 metrů, které budou ohřívat kotle vodní turbíny uprostřed.
Jaký bude skutečný výkon elektráren však samozřejmě závisí na počtu a délce slunečných dní. V těch Česko rozhodně nemůže konkurovat Itálii nebo Španělsku.
Sněží na panely
Někteří podnikatelé do solárních elektráren kvůli 26procentní srážkové dani a špatným slunečním podmínkám v zimě mají hned začátkem roku problém splácet úvěry, jež si na ně vzali.
"Byly dny, kdy jsme při trvalém sněžení nedodali do sítě vůbec nic," potvrdil HN Aleš Korostenský, spolumajitel několika větších solárních elektráren.
Na mohutný rozvoj solární energetiky a varování regulačního úřadu ohledně možného zdražení energie o více než deset procent loni zareagovala česká vláda. Kabinet přijal sérii opatření, která mají zdražení energie omezit v průměru na 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky.
Schváleno bylo také kupříkladu zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje. Solárním elektrárnám s výkonem nad 100 kilowattů, připojeným od ledna 2011, se výkupní cena snížila více než o polovinu, tedy z loňských 12 150 korun za MWh na 5500 korun za MWh.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist