Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí už nekontroluje většinu ropných a plynových polí v zemi. Řekl to v pondělí v Bruselu eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Cena ropy kvůli vývoji v Libyi, kde zuří protivládní nepokoje, již několik dní prudce roste.
Obchodníci mají obavy, že nepokoje se mohou rozšířit i do dalších států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jehož je Libye členem. Severoafrická země je zatím jediná, kde nepokoje těžbu skutečně narušily. Saúdská Arábie, která je vůbec největším vývozcem na světě, ovšem uvedla, že je bez problémů schopná výpadek nahradit zvýšenou těžbou.
Libye za normálních okolností denně vyváží zhruba 1,1 milionu barelů ropy, přičemž 85 procent míří do Evropy. Odborníci odhadují, že nepokoje vedly k propadu těžby až o 50 procent.
Zprávy z Libye přinesly naději, že vzbouřenci proti Kaddáfímu ve východní Libyi budou mít zájem na obnovení produkce a vývozu. Podle představitele společnost Arabian Gulf Oil, která v Libyi sídlí v Benghází, terminál v Tobruku funguje "na 100 procent" a nyní se na něm plní čínský tanker o kapacitě milionu barelů. Obavy, že povstalci nebudou mít na těžbě zájem se tedy nenaplnily.
Místní činitelé uvádějí, že na východě jsou v provozu nejméně tři velká ropná pole. Všechna údajně těží na zhruba 50 procent, sdělila dnes agentura AP. Informace o tom, kolik se na nich těží ani jiné podrobnosti, však neuvedla.
Nakládku komplikuje špatné počasí
Podle informací agentury Reuters se vývoz ropy z Libye v pondělí prakticky zastavil. K výraznému omezení těžby, které trvá už několik dnů a kvůli němuž se prudce zvýšily ceny ropy na světových trzích, se přidalo špatné počasí. To znemožňuje nakládku, řekly informované zdroje.
Saúdská Arábie opakovaně zdůrazňuje, že pokryje výpadky exportu libyjské ropy vlastními zvýšeným dodávkami. Státní saúdská ropná společnost Aramco potvrdila, že "vyšla vstříc dodatečným potřebám plynoucím ze zastavení libyjského exportu". Nic dalšího nespecifikovala.
Členové OPEC zatím nevidí důvod uspořádat mimořádné zasedání, kde by zvýšili těžbu, třebaže ceny ropy minulý týden prudce vzrostly. Severomořská ropa Brent, která je měřítkem pro cenu arabských typů ropy, minulý týden vystoupila až ke 120 dolarům za barel, nejvýše za dva a půl roku, a za týden získala asi deset procent. Členové OPEC říkají, že cenu zvedá úzkostná nálada na trhu, nikoli základní faktory poptávky a nabídky.
Americká banka Merrill Lynch však uvedla, že nepokoje v Libyi mohou vést k tomu, že libyjská ropa nebude na trhu celé měsíce, a nynější výpadek těžby odhadl na tři čtvrtiny. Podle ní je vzhledem k tomu mnohem pravděpodobnější, že další takové šoky v nabídce mohou vést u ropy ve vztahu k ekonomice ke scénáři "spike and crash", kdy počáteční prudký vzestup podkope ekonomiku a po růstu následuje podobně strmý propad.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist