Saúdská Arábie potichu zvýšila těžbu ropy o více než 700.000 barelů a celkem by tak měla těžit už přes devět milionů barelů ropy denně. Agentuře Reuters to v pátek řekl informovaný zdroj. Země patrně reaguje na výpadek zásobování z Libye, kde se ropných terminálů zmocnili povstalci. Výpadek těžby v Libyi zůstává nejasný, Saúdové však slíbili, že jsou schopni výpadek z Libye plně nahradit.
"Začali jsme těžit více než devět milionů barelů denně. Pořád ještě máme dost volných kapacit," řekl zdroj. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jejímž je Saúdská Arábie klíčovým členem, mají stanoveny těžební kvóty, málokterá země je ale dodržuje. Rozšířeným jevem je v rámci kartelu překračování limitů a sledování vlastních zájmů.
Reuters odhaduje, že Saúdská Arábie v lednu těžila přibližně 8,3 milionu barelů ropy. To je zhruba desetina celkového objemu ropy, která se v celém světě spotřebovává.
Cena ropy Brent se ve čtvrtek přechodně vyšplhala až ke 120 dolarům za barel, kde byla naposledy v srpnu 2008. Reagovala tak na zprávy o rychlém poklesu těžby v Libyi, která je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým na světě. Kromě toho má Libye ze všech afrických států největší zásoby suroviny.
Analytici tvrdí, že cena by se v nejbližší době výrazně zvýšit neměla, avšak upozorňují, že grafy technické analýzy naznačují růst ceny až na 158 dolarů, a to ještě letos.
Za normálních okolností Libye těžila asi 1,6 milionu barelů denně, z čehož asi 1,1 milionu barelů vyvážela. Podle italského energetického podniku Eni, který v Libyi dobývá zemní plyn, se těžba v této africké zemi snížila o 1,2 milionu barelů. To by bylo zhruba o 75 procent. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ale tvrdí, že výpadek je slabší a pohybuje se v pásmu 500.000 až 750.000 barelů denně.
Saúdové již několik dní avizují, že jsou schopni dodat všechny hlavní typy ropy, včetně vysoce kvalitního lehkého typu, který se těží v Libyi.
Právě to, že Libye těží zrovna kvalitní ropu, je podle analytiků dost velký problém. Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), mezi něž patří i Libye, zpravidla těží těžší typy ropy. Ty mají vyšší obsah síry a hůř se zpracovávají, nehledě na to, že rafinerie, které berou lehkou ropu, musejí před zpracováním té těžší vyměnit zařízení.
"Saúdové jsou připraveni dodat stejně kvalitní ropu. Buď typ Arab Extra Light, anebo směs," řekl jeden ze zdrojů. "OPEC garantuje, že je schopen v případě potřeby zajistit všechny typy ropy," řekl jiný zdroj. "Není důvod, aby cena tak prudce rostla," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist