Hospodářská komora (HK) nesouhlasí s plánem vlády sjednotit kvůli chystané důchodové reformě sazbu daně z přidané hodnoty na 20 procent, protože takové zvýšení daňové zátěže by podle komory negativně ovlivnilo podnikání v České republice. Na financování důchodové reformy podle HK postačí jednotná sazba DPH na úrovni 17 procent, avšak bez výjimek. Novinářům to řekl prezident HK Petr Kužel, který chce o výši jednotné sazby DPH jednat s premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Ekonomičtí ministři se minulý týden shodli, že sazby DPH by kvůli důchodové reformě měly být sjednoceny co nejdříve, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči. Výjimku z jednotné dvacetiprocentní sazby mají mít některé základní potraviny, u kterých bude zachována desetiprocentní sazba.

"Podnikatelé jsou zneklidněni skutečností, že má od třetího čtvrtletí letošního roku dojít k trvalému navýšení sazby DPH, a to téměř u všech komodit. Tento krok chápeme jako důležitý pro důchodovou reformu, ale navrhujeme dále o jednotné sazbě DPH diskutovat," uvedl Kužel. HK s důchodovou reformou souhlasí, avšak plánované sjednocení DPH na 20 procent považuje za radikální zvýšení daňové zátěže, které není nutné. "HK navrhuje jako jednu z variant sblížení sazeb na výši 17 procent. I v tomto případě vláda získá dostatečné finanční prostředky pro krytí důchodové reformy," dodal Kužel, podle kterého návrh HK nepočítá s žádnými výjimkami z této sazby.

Ministr Kalousek dnes novinářům řekl, že sice má pochopení pro návrhy hospodářské komory i odborů, opakovaně ale zdůraznil, že vláda navrhuje sazbu 20 procent. Snížení této sazby o jeden bod podle něj připraví rozpočet o zhruba 11 až 12 miliard korun.

Mládek: Koalice nemá jasno

Podle stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka má návrh Hospodářské komory problém v tom, že v případě snížení základní sazby DPH stát přijde o výnos daní, ale ceny obchodníci v plném rozsahu nesníží. "Podle našeho názoru by se se sazbami DPH hýbat nemělo. Pokud k takovému kroku ale nakonec dojde, tak by to nemělo být v průběhu roku, kdy to výrazně negativně dopadne na podnikatelskou sféru," uvedl. Poslední vývoj přitom podle něj svědčí, že vládní koalice nemá vůbec jasno ohledně změn v DPH.

Na tripartitě se podle ministra dopravy Víta Bárty o 17procentní DPH jednalo. "Na druhou stranu je přesně patrné to, že největší paniku působí určité lobbistické skupiny, které se budou muset nejvíc vyrovnat se zvýšením DPH svou efektivnější cenotvorbou," řekl novinářům Bárta. Dodal, že výrobci a obchodníci budou nuceni k výraznějším slevám.

Podle propočtů HK by sjednocení DPH na 17 procent zvýšilo příjmy státního rozpočtu ročně o 42 miliard korun, zatímco na důchodovou reformu je potřeba 28 miliard korun. "Podle našeho názoru to bohatě postačí na důchodovou reformu. Je tam dostatečný polštář, aby důchodová reforma mohla být realizována," míní Kužel. Sjednocením DPH na 20 procent by státní rozpočet podle ministra Kalouska měl získat navíc 58 miliard korun.

Podnikatelé se ale podle Kužela obávají, že kvůli sjednocení DPH na 20 procent budou čelit tlaku zaměstnanců na zvýšení mezd, a to v době, kdy kvůli hospodářské krizi výrazně seškrtali náklady, aby si udrželi konkurenceschopnost. "Neustojíme desetiprocentní navýšení (DPH) bez toho, aby se to promítlo do cen," upozornil Kužel.

Z aktuálního průzkumu HK vyplynulo, že 51 procent dotázaných podnikatelů je proti plánovanému sjednocení DPH na 20 procent a třetina jich vládní plány respektuje, ale nevítá. Jako nutný krok sjednocení DPH na 20 procent považuje jen 16 procent podnikatelů. Zhruba 72 procent podnikatelů si myslí, že plánovaná změna v sazbě DPH negativně ovlivní jejich podnikání. Bezmála polovina podnikatelů připustila, že na zvýšení DPH bude reagovat odpovídajícím zvýšením cen, které by se u některých firem mohlo pohybovat i na úrovni 12 až 13 procent.

Kužel požádal premiéra Nečase a ministra financí Kalouska, aby o plánech na sjednocení DPH se zástupci podnikatelů ještě diskutovali. "Myslím si, že se s panem premiérem i panem ministrem financí ještě k této agendě v průběhu dní vrátíme," podotkl Kužel. Podle viceprezidenta a předsedy daňové skupiny HK Jana Wiesnera by sjednocení DPH na 20 procent mělo negativní dopad na stavebnictví, cestovní ruch, ubytovací služby i potravinářský průmysl. "Bohužel k tak významným změnám vláda předem nevedla důkladnou odbornou diskusi a tyto vládní záměry nebyly konzultovány s podnikatelskou sférou," zdůraznil Wiesner.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist